Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur a chromosféra

Uznání a copyright: Phil Jones

Astronom Phil Jones si středeční přechod Merkuru užíval v Dallasu v Texasu a pořídil tento podrobný snímek Slunce. Proti jasnému slunečnímu disku se spikulemi a protuberancemi na okraji lze vidět siluetu nejvnitřnější planety na síti buněk a temných filamentů. Kompozitní obrázek byl pořízen dalekohledem s H-alfa filtrem, který propouští pouze červené světlo atomů vodíku. Takové snímky zvýrazňují sluneční chromosféru, oblast sluneční atmosféry bezprostředně nad fotosférou, neboli normálně viditelným povrchem. Zdá se, jakoby se maličký disk Merkuru vlevo od středu podobal malé sluneční skvrně, která je ovšem příliš kulatá. Na H-alfa snímcích v oblastech slunečních skvrn obvykle dominují jasné skvrny (zvané plages) ve sluneční chromosféře.

Štítky: Slunce, Merkur, Přechod, H alpha, Chromosphere


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »