Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur a chromosféra

Uznání a copyright: Phil Jones

Astronom Phil Jones si středeční přechod Merkuru užíval v Dallasu v Texasu a pořídil tento podrobný snímek Slunce. Proti jasnému slunečnímu disku se spikulemi a protuberancemi na okraji lze vidět siluetu nejvnitřnější planety na síti buněk a temných filamentů. Kompozitní obrázek byl pořízen dalekohledem s H-alfa filtrem, který propouští pouze červené světlo atomů vodíku. Takové snímky zvýrazňují sluneční chromosféru, oblast sluneční atmosféry bezprostředně nad fotosférou, neboli normálně viditelným povrchem. Zdá se, jakoby se maličký disk Merkuru vlevo od středu podobal malé sluneční skvrně, která je ovšem příliš kulatá. Na H-alfa snímcích v oblastech slunečních skvrn obvykle dominují jasné skvrny (zvané plages) ve sluneční chromosféře.

Štítky: Slunce, Merkur, Přechod, H alpha, Chromosphere


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »