Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo a šestiúhelníky

Uznání a copyright: Gil Esquerdo (Whipple Observatory)

Když minulý týden osvětloval noční oblohu listopadový Měsíc, tak si Gil Esquerdo nad Whipplovou observatoří na Mt. Hopkins v Arizoně všimnul tohoto nádherného měsíčního hala. Přímé světlo z lunárního disku stíní konstrukce a jednotlivá zrcadla Whipplova 10 m gama dalekohledu v popředí, takže je dobře vidět halo samotné. Halo způsobují ledové krystalky ve vysokých mracích nad observatoří, tyto krystaly mají šestiboký tvar a vytvářejí charakteristický prstenec světla o poloměru 22°. Ledové krystaly jsou ve skutečnosti podobně ploché jako jsou plochá hexagonální zrcadla tohoto specializovaného dalekohledu na obrázku. Zrcadla mohou dohromady zachytávat krátké záblesky optického světla způsobovaného dopadem vysokoenergetických gama paprsků do atmosféry Země.

Štítky: Měsíc, Halo, Hexagon, Crystal, Whipple


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »