Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MAGICká noc

Uznání: Robert Wagner (MPI), MAGIC Telescope Project

Je to něco magického? Za vzácné mlhavé noci se zdá, že si na dalekohledu MAGIC na Roque de los Muchachos na Kanárském ostrově La Palma hrají laserové paprsky. Lasery jsou ve skutečnosti součástí systému navrženého k automatické justáži zaostření inovativního, sedmnáctimetrového, vícezrcadlového přístroje. Samotný dalekohled MAGIC (Major Atmospheric Gamma Imaging Cherenkov) je určen k detekci gama záření, tedy fotonů s energií 100 miliardkrát větší než má viditelné světlo. Když gama záření dopadá do atmosféry, tak způsobuje atmosférické spršky vysokoenergetických částic. Kamera MAGICu podrobně zaznamenává krátké záblesky optického světla zvaného Čerenkovovo záření vytvářeného částicemi atmosférické spršky, které odpovídají kosmickým zdrojům extrémních gama paprsků. Dalekohled MAGIC I byl tento rok uveden do operačního stavu, ale tento pozoruhodný snímek ukazuje už téměř dokončenou verzi přístroje z října 2003.

Štítky: Dalekohled, Magic, Gamma ray


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »