Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MAGICká noc

Uznání: Robert Wagner (MPI), MAGIC Telescope Project

Je to něco magického? Za vzácné mlhavé noci se zdá, že si na dalekohledu MAGIC na Roque de los Muchachos na Kanárském ostrově La Palma hrají laserové paprsky. Lasery jsou ve skutečnosti součástí systému navrženého k automatické justáži zaostření inovativního, sedmnáctimetrového, vícezrcadlového přístroje. Samotný dalekohled MAGIC (Major Atmospheric Gamma Imaging Cherenkov) je určen k detekci gama záření, tedy fotonů s energií 100 miliardkrát větší než má viditelné světlo. Když gama záření dopadá do atmosféry, tak způsobuje atmosférické spršky vysokoenergetických částic. Kamera MAGICu podrobně zaznamenává krátké záblesky optického světla zvaného Čerenkovovo záření vytvářeného částicemi atmosférické spršky, které odpovídají kosmickým zdrojům extrémních gama paprsků. Dalekohled MAGIC I byl tento rok uveden do operačního stavu, ale tento pozoruhodný snímek ukazuje už téměř dokončenou verzi přístroje z října 2003.

Štítky: Dalekohled, Magic, Gamma ray


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »