Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MAGICká noc

Uznání: Robert Wagner (MPI), MAGIC Telescope Project

Je to něco magického? Za vzácné mlhavé noci se zdá, že si na dalekohledu MAGIC na Roque de los Muchachos na Kanárském ostrově La Palma hrají laserové paprsky. Lasery jsou ve skutečnosti součástí systému navrženého k automatické justáži zaostření inovativního, sedmnáctimetrového, vícezrcadlového přístroje. Samotný dalekohled MAGIC (Major Atmospheric Gamma Imaging Cherenkov) je určen k detekci gama záření, tedy fotonů s energií 100 miliardkrát větší než má viditelné světlo. Když gama záření dopadá do atmosféry, tak způsobuje atmosférické spršky vysokoenergetických částic. Kamera MAGICu podrobně zaznamenává krátké záblesky optického světla zvaného Čerenkovovo záření vytvářeného částicemi atmosférické spršky, které odpovídají kosmickým zdrojům extrémních gama paprsků. Dalekohled MAGIC I byl tento rok uveden do operačního stavu, ale tento pozoruhodný snímek ukazuje už téměř dokončenou verzi přístroje z října 2003.

Štítky: Dalekohled, Magic, Gamma ray


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »