Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Letmý pohled na kulovou hvězdokupu

Uznání: H. Kobulnicky (Univ. of Wyoming) et al., JPL, Caltech, NASA
(Visible Light Inset: DSS)

Na vloženém snímku ve viditelném světle (vpravo dole) není vidět ani náznak této hvězdokupy Zato infračervený záběr ze Spitzerova kosmického dalekohledu ukazuje ve zjevně prázdné oblasti na obloze v souhvězdí Orla (Aquila) masivní kulovou hvězdokupu z asi 300 000 hvězd. Když astronomové k proniknutí zatmívajícího prachu v rovině naší Mléčné dráhy použili Spitzerovy infračervené kamery, tak byli odměněni překvapivým objevem hvězdokupy, která je pravděpodobně jednou z nejposlednějších takových nalezených hvězdokup. Kulové hvězdokupy se normálně nacházejí v halu Mléčné dráhy, ve starodávném pozůstatku formativního období naší galaxie. Spitzerův snímek ale přece ukazuje tuto jinak skrytou hvězdokupu, která prochází středem galaktické roviny ve vzdálenosti asi 10000 světelných let. V této vzdálenosti obrázek zabírá jen kolem 20 světelných let. Červené pruhy na tomto infračerveném snímku ve falešných barvách jsou prachová mračna, která se nejspíše nacházejí za jádrem kupy.

Štítky: Infračervený, Kulová hvězdokupa, Spitzer


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »