Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa M55

Uznání: B.J. Mochejska (CfA), J. Kaluzny (CAMK), 1m Swope Telescope

Padesátá pátá položka katalogu Charlese Messiera M55 je velká a nádherná kulová hvězdokupa asi 100 000 hvězd. M55 je vzdálená jen asi 20 000 světelných let v souhvězdí Střelce (Sagittarius) a pozemským pozorovatelům se jeví ve zdánlivé velikosti 2/3 měsíčního úplňku. Kulové hvězudokupy jako je M55 se nacházejí v halu Mléčné dráhy jako gravitačně vázaná populace hvězd, o kterých se ví, že jsou mnohem starší, než kupy hvězd v galaktickém disku. Astronomové, kteří podrobně studují kulové hvězdokupy, dokáží přesně změřit stáří i vzdálenost kup. Jejich výsledky konečně vymezují i věk Vesmíru (... musí být starší, než hvězdy v něm!) a poskytují fundamentální stupeň na žebříčku astronomických vzdáleností. Tento úžasný trojbarevný snímek pořízený přes BVI filtry zabírá asi 100 světelných let kulové hvězdokupy M55.

Štítky: Hvězdokupa, Kulová hvězdokupa, M55


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »