Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa M55

Uznání: B.J. Mochejska (CfA), J. Kaluzny (CAMK), 1m Swope Telescope

Padesátá pátá položka katalogu Charlese Messiera M55 je velká a nádherná kulová hvězdokupa asi 100 000 hvězd. M55 je vzdálená jen asi 20 000 světelných let v souhvězdí Střelce (Sagittarius) a pozemským pozorovatelům se jeví ve zdánlivé velikosti 2/3 měsíčního úplňku. Kulové hvězudokupy jako je M55 se nacházejí v halu Mléčné dráhy jako gravitačně vázaná populace hvězd, o kterých se ví, že jsou mnohem starší, než kupy hvězd v galaktickém disku. Astronomové, kteří podrobně studují kulové hvězdokupy, dokáží přesně změřit stáří i vzdálenost kup. Jejich výsledky konečně vymezují i věk Vesmíru (... musí být starší, než hvězdy v něm!) a poskytují fundamentální stupeň na žebříčku astronomických vzdáleností. Tento úžasný trojbarevný snímek pořízený přes BVI filtry zabírá asi 100 světelných let kulové hvězdokupy M55.

Štítky: Hvězdokupa, Kulová hvězdokupa, M55


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »