Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa M55

Uznání: B.J. Mochejska (CfA), J. Kaluzny (CAMK), 1m Swope Telescope

Padesátá pátá položka katalogu Charlese Messiera M55 je velká a nádherná kulová hvězdokupa asi 100 000 hvězd. M55 je vzdálená jen asi 20 000 světelných let v souhvězdí Střelce (Sagittarius) a pozemským pozorovatelům se jeví ve zdánlivé velikosti 2/3 měsíčního úplňku. Kulové hvězudokupy jako je M55 se nacházejí v halu Mléčné dráhy jako gravitačně vázaná populace hvězd, o kterých se ví, že jsou mnohem starší, než kupy hvězd v galaktickém disku. Astronomové, kteří podrobně studují kulové hvězdokupy, dokáží přesně změřit stáří i vzdálenost kup. Jejich výsledky konečně vymezují i věk Vesmíru (... musí být starší, než hvězdy v něm!) a poskytují fundamentální stupeň na žebříčku astronomických vzdáleností. Tento úžasný trojbarevný snímek pořízený přes BVI filtry zabírá asi 100 světelných let kulové hvězdokupy M55.

Štítky: Hvězdokupa, Kulová hvězdokupa, M55


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »