Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa M55

Uznání: B.J. Mochejska (CfA), J. Kaluzny (CAMK), 1m Swope Telescope

Padesátá pátá položka katalogu Charlese Messiera M55 je velká a nádherná kulová hvězdokupa asi 100 000 hvězd. M55 je vzdálená jen asi 20 000 světelných let v souhvězdí Střelce (Sagittarius) a pozemským pozorovatelům se jeví ve zdánlivé velikosti 2/3 měsíčního úplňku. Kulové hvězudokupy jako je M55 se nacházejí v halu Mléčné dráhy jako gravitačně vázaná populace hvězd, o kterých se ví, že jsou mnohem starší, než kupy hvězd v galaktickém disku. Astronomové, kteří podrobně studují kulové hvězdokupy, dokáží přesně změřit stáří i vzdálenost kup. Jejich výsledky konečně vymezují i věk Vesmíru (... musí být starší, než hvězdy v něm!) a poskytují fundamentální stupeň na žebříčku astronomických vzdáleností. Tento úžasný trojbarevný snímek pořízený přes BVI filtry zabírá asi 100 světelných let kulové hvězdokupy M55.

Štítky: Hvězdokupa, Kulová hvězdokupa, M55


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »