Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Změť kondenzačních stop nad státem Georgia

Uznání: MODIS, Terra Satellite, NASA

Umělá, lidmi vytvářená mračna, by se mohla stát natolik běžnými, že by mohla změnit pozemské klima. Dlouhé, tenké oblačné pásy, které dominují družicové fotografii státu Georgia nahoře, jsou kondenzační stopy, letadly vytvářená mračna typu cirrus. Zplodiny leteckých motorů mohou způsobovat kondenzační stopy nasycením okolního vzduchu vlhkostí navíc. Podobně mohou vytvářet kondenzační stopy i křídla letadel a to snižováním teploty a způsobováním vzniku malých ledových krystalků. Kondenzační stopy se staly více než zvláštností - možná, že výrazně zvyšují oblačnost na Zemi, sluneční světlo se ve dne odráží zpět do vesmíru a tepelné záření se zase vrací zpět na Zemi v noci. Jejich vliv na klima je předmětem mnoha výzkumů. Ve dvou následujících dnech i vy můžete pomoci NASA měřit skutečný výskyt kondenzačních stop spoluprací na cvičném sčítání kondenzačních stop.

Štítky: Contrails, Georgia


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety na ranní obloze

Další informace »