Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M3: Nestálá hvězdokupa

Uznání a copyright: J. Hartman & K. Stanek (Harvard CfA)

Hvězdokupy se jeví stálé, protože jejich fotografie jsou zamrznuté v čase. Ve skutečnosti se ovšem hvězdy ve středu hvězdokupy hemží a jejich jasnost často fluktuuje. Hvězdám trvá přelet kupy asi 100 000 let, zatímco doba potřebná pro pozorovatelnou fluktuaci může být méně než jedna noc. Například filmová smyčka jasné kulové hvězdokupy M3 nahoře byla pořízena za jedinou noc. Většina proměnných hvězd, které jsou vidět nahoře, jsou hvězdy typu RR Lyrae, tedy hvězdy, které mohou rychle zdvojnásobit svoji jasnost a mezitím pozorovatelně zmodrat. Kromě toho hvězdy typu RR Lyrae mění svoji jasnost charakteristickým způsobem, který umožňuje jednoznačnou identifikaci. A nakonec, jelikož všechny hvězdy typu RR Lyrae mají stejnou skutečnou jasnost, tak jejich identifikace a změření jejich zdánlivé jasnosti vypovídá o tom, jak jsou daleko, jelikož jasnost nepřímo odpovídá vzdálenosti. Tyto vzdálenosti zase pomáhají kalibrovat měřítko pro celý vesmír.

Štítky: Kulová hvězdokupa, M3, RR Lyra, Animated gif


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »