Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M3: Nestálá hvězdokupa

Uznání a copyright: J. Hartman & K. Stanek (Harvard CfA)

Hvězdokupy se jeví stálé, protože jejich fotografie jsou zamrznuté v čase. Ve skutečnosti se ovšem hvězdy ve středu hvězdokupy hemží a jejich jasnost často fluktuuje. Hvězdám trvá přelet kupy asi 100 000 let, zatímco doba potřebná pro pozorovatelnou fluktuaci může být méně než jedna noc. Například filmová smyčka jasné kulové hvězdokupy M3 nahoře byla pořízena za jedinou noc. Většina proměnných hvězd, které jsou vidět nahoře, jsou hvězdy typu RR Lyrae, tedy hvězdy, které mohou rychle zdvojnásobit svoji jasnost a mezitím pozorovatelně zmodrat. Kromě toho hvězdy typu RR Lyrae mění svoji jasnost charakteristickým způsobem, který umožňuje jednoznačnou identifikaci. A nakonec, jelikož všechny hvězdy typu RR Lyrae mají stejnou skutečnou jasnost, tak jejich identifikace a změření jejich zdánlivé jasnosti vypovídá o tom, jak jsou daleko, jelikož jasnost nepřímo odpovídá vzdálenosti. Tyto vzdálenosti zase pomáhají kalibrovat měřítko pro celý vesmír.

Štítky: Kulová hvězdokupa, M3, RR Lyra, Animated gif


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »