Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M3: Nestálá hvězdokupa

Uznání a copyright: J. Hartman & K. Stanek (Harvard CfA)

Hvězdokupy se jeví stálé, protože jejich fotografie jsou zamrznuté v čase. Ve skutečnosti se ovšem hvězdy ve středu hvězdokupy hemží a jejich jasnost často fluktuuje. Hvězdám trvá přelet kupy asi 100 000 let, zatímco doba potřebná pro pozorovatelnou fluktuaci může být méně než jedna noc. Například filmová smyčka jasné kulové hvězdokupy M3 nahoře byla pořízena za jedinou noc. Většina proměnných hvězd, které jsou vidět nahoře, jsou hvězdy typu RR Lyrae, tedy hvězdy, které mohou rychle zdvojnásobit svoji jasnost a mezitím pozorovatelně zmodrat. Kromě toho hvězdy typu RR Lyrae mění svoji jasnost charakteristickým způsobem, který umožňuje jednoznačnou identifikaci. A nakonec, jelikož všechny hvězdy typu RR Lyrae mají stejnou skutečnou jasnost, tak jejich identifikace a změření jejich zdánlivé jasnosti vypovídá o tom, jak jsou daleko, jelikož jasnost nepřímo odpovídá vzdálenosti. Tyto vzdálenosti zase pomáhají kalibrovat měřítko pro celý vesmír.

Štítky: Kulová hvězdokupa, M3, RR Lyra, Animated gif


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »