Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa M3

Uznání a copyright: S. Kafka & K. Honeycutt (Indiana University), WIYN, NOAO, NSF

Tato obrovská koule hvězd je starší než naše Slunce. Dávno předtím, než se vyvinulo lidstvo, předtím než Zemi osídlili dinosauři a dokonce ještě předtím, než Země vůbec existovala zkondenzovaly starodávné koule hvězd a začaly obíhat mladou Galaxii Mléčnou dráhu. Z více jak 200 kulových hvězdokup, které dodneška přežily je M3 jedna z největších a nejjasnějších a je na severní polokouli snadno viditelná i triedrem. M3 obsahuje asi půl miliónu hvězd, z nich je většina starých a červených. M3 má asi světelných let a světlu to z ní k nám trvá asi 100 000 světelných let. Snímek nahoře je složeninou modrých a červených obrázků.

Štítky: Kulová hvězdokupa, M3


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 11.5.2024

Polárna žiara 11.5.2024

Další informace »