Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Simulovaný přechod Merkuru

Uznání a copyright: Greg Piepol

Merkur, nejvnitřnější planeta sluneční soustavy dnes 8.listopadu od 19:12 UT (2:12 odpoledne východoamerického času) stráví pět hodin při přecházení před Sluncem. Pro sledování maličké siluety této planety se doporučuje pozorovat speciálními dalekohledy, jelikož se Merkur bude jevit asi 200 krát menší než velký sluneční disk. Tento simulovaný pohled je založen na snímku Slunce přes filtr pořízený 3. listopadu. Snímek ukazuje aktivní oblasti a přechod Merkuru přes Slunce v šesti polohách zleva dole ke středu vpravo. Pokud Slunce ve vašem místě nebude během celého přechodu nad obzorem, tak jsou plánována vysílání této události na webu včetně snímků z kosmické sondy sledující Slunce SOHO. Toto je druhý z 14 přechodů Merkuru v 21. století. Příští podobnou událostí bude přechod Venuše v červnu 2012.

Štítky: Slunce, Merkur, Přechod


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »