Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Simulovaný přechod Merkuru

Uznání a copyright: Greg Piepol

Merkur, nejvnitřnější planeta sluneční soustavy dnes 8.listopadu od 19:12 UT (2:12 odpoledne východoamerického času) stráví pět hodin při přecházení před Sluncem. Pro sledování maličké siluety této planety se doporučuje pozorovat speciálními dalekohledy, jelikož se Merkur bude jevit asi 200 krát menší než velký sluneční disk. Tento simulovaný pohled je založen na snímku Slunce přes filtr pořízený 3. listopadu. Snímek ukazuje aktivní oblasti a přechod Merkuru přes Slunce v šesti polohách zleva dole ke středu vpravo. Pokud Slunce ve vašem místě nebude během celého přechodu nad obzorem, tak jsou plánována vysílání této události na webu včetně snímků z kosmické sondy sledující Slunce SOHO. Toto je druhý z 14 přechodů Merkuru v 21. století. Příští podobnou událostí bude přechod Venuše v červnu 2012.

Štítky: Slunce, Merkur, Přechod


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »