Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Simulovaný přechod Merkuru

Uznání a copyright: Greg Piepol

Merkur, nejvnitřnější planeta sluneční soustavy dnes 8.listopadu od 19:12 UT (2:12 odpoledne východoamerického času) stráví pět hodin při přecházení před Sluncem. Pro sledování maličké siluety této planety se doporučuje pozorovat speciálními dalekohledy, jelikož se Merkur bude jevit asi 200 krát menší než velký sluneční disk. Tento simulovaný pohled je založen na snímku Slunce přes filtr pořízený 3. listopadu. Snímek ukazuje aktivní oblasti a přechod Merkuru přes Slunce v šesti polohách zleva dole ke středu vpravo. Pokud Slunce ve vašem místě nebude během celého přechodu nad obzorem, tak jsou plánována vysílání této události na webu včetně snímků z kosmické sondy sledující Slunce SOHO. Toto je druhý z 14 přechodů Merkuru v 21. století. Příští podobnou událostí bude přechod Venuše v červnu 2012.

Štítky: Slunce, Merkur, Přechod


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »