Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Simulovaný přechod Merkuru

Uznání a copyright: Greg Piepol

Merkur, nejvnitřnější planeta sluneční soustavy dnes 8.listopadu od 19:12 UT (2:12 odpoledne východoamerického času) stráví pět hodin při přecházení před Sluncem. Pro sledování maličké siluety této planety se doporučuje pozorovat speciálními dalekohledy, jelikož se Merkur bude jevit asi 200 krát menší než velký sluneční disk. Tento simulovaný pohled je založen na snímku Slunce přes filtr pořízený 3. listopadu. Snímek ukazuje aktivní oblasti a přechod Merkuru přes Slunce v šesti polohách zleva dole ke středu vpravo. Pokud Slunce ve vašem místě nebude během celého přechodu nad obzorem, tak jsou plánována vysílání této události na webu včetně snímků z kosmické sondy sledující Slunce SOHO. Toto je druhý z 14 přechodů Merkuru v 21. století. Příští podobnou událostí bude přechod Venuše v červnu 2012.

Štítky: Slunce, Merkur, Přechod


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »