Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Janus: Bramborovitý měsíc Saturnu

Uznání: CICLOPS, JPL, ESA, NASA

Janus je jedním z nejpodivnějších měsíců Saturnu. Janus se jednak kolem Saturnu pohybuje po neobvyklé dráze a periodicky si vyměňuje místo se svým sesterským měsícem Epimetheusem, který typicky obíhá asi 50 kilometrů daleko. Ačkoliv je Janus o něco větší než Epimetheus, tak má tvar brambory s největším průměrem asi 190 kilometrů. Dále, Janus pokrývají velké krátery, ale podivný je nedostatek malých kráterů. Jednou z možných příčin je jemný prach, který pokrývá povrch tohoto malého měsíce a podobná hypotéza platí i pro Pandoru a Telesto. Na snímku nahoře byl Janus zachycen minulé září před vrcholky mračen Saturnu.

Štítky: Měsíc, Saturn, Janus


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »