Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Janus: Bramborovitý měsíc Saturnu

Uznání: CICLOPS, JPL, ESA, NASA

Janus je jedním z nejpodivnějších měsíců Saturnu. Janus se jednak kolem Saturnu pohybuje po neobvyklé dráze a periodicky si vyměňuje místo se svým sesterským měsícem Epimetheusem, který typicky obíhá asi 50 kilometrů daleko. Ačkoliv je Janus o něco větší než Epimetheus, tak má tvar brambory s největším průměrem asi 190 kilometrů. Dále, Janus pokrývají velké krátery, ale podivný je nedostatek malých kráterů. Jednou z možných příčin je jemný prach, který pokrývá povrch tohoto malého měsíce a podobná hypotéza platí i pro Pandoru a Telesto. Na snímku nahoře byl Janus zachycen minulé září před vrcholky mračen Saturnu.

Štítky: Měsíc, Saturn, Janus


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »