Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Janus: Bramborovitý měsíc Saturnu

Uznání: CICLOPS, JPL, ESA, NASA

Janus je jedním z nejpodivnějších měsíců Saturnu. Janus se jednak kolem Saturnu pohybuje po neobvyklé dráze a periodicky si vyměňuje místo se svým sesterským měsícem Epimetheusem, který typicky obíhá asi 50 kilometrů daleko. Ačkoliv je Janus o něco větší než Epimetheus, tak má tvar brambory s největším průměrem asi 190 kilometrů. Dále, Janus pokrývají velké krátery, ale podivný je nedostatek malých kráterů. Jednou z možných příčin je jemný prach, který pokrývá povrch tohoto malého měsíce a podobná hypotéza platí i pro Pandoru a Telesto. Na snímku nahoře byl Janus zachycen minulé září před vrcholky mračen Saturnu.

Štítky: Měsíc, Saturn, Janus


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Spln Mesiaca

Spln Mesiaca snímaný: 20.03.2019 o 23:50 hod. seč.

Další informace »