Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Janus: Bramborovitý měsíc Saturnu

Uznání: CICLOPS, JPL, ESA, NASA

Janus je jedním z nejpodivnějších měsíců Saturnu. Janus se jednak kolem Saturnu pohybuje po neobvyklé dráze a periodicky si vyměňuje místo se svým sesterským měsícem Epimetheusem, který typicky obíhá asi 50 kilometrů daleko. Ačkoliv je Janus o něco větší než Epimetheus, tak má tvar brambory s největším průměrem asi 190 kilometrů. Dále, Janus pokrývají velké krátery, ale podivný je nedostatek malých kráterů. Jednou z možných příčin je jemný prach, který pokrývá povrch tohoto malého měsíce a podobná hypotéza platí i pro Pandoru a Telesto. Na snímku nahoře byl Janus zachycen minulé září před vrcholky mračen Saturnu.

Štítky: Měsíc, Saturn, Janus


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »