Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Janus: Bramborovitý měsíc Saturnu

Uznání: CICLOPS, JPL, ESA, NASA

Janus je jedním z nejpodivnějších měsíců Saturnu. Janus se jednak kolem Saturnu pohybuje po neobvyklé dráze a periodicky si vyměňuje místo se svým sesterským měsícem Epimetheusem, který typicky obíhá asi 50 kilometrů daleko. Ačkoliv je Janus o něco větší než Epimetheus, tak má tvar brambory s největším průměrem asi 190 kilometrů. Dále, Janus pokrývají velké krátery, ale podivný je nedostatek malých kráterů. Jednou z možných příčin je jemný prach, který pokrývá povrch tohoto malého měsíce a podobná hypotéza platí i pro Pandoru a Telesto. Na snímku nahoře byl Janus zachycen minulé září před vrcholky mračen Saturnu.

Štítky: Měsíc, Saturn, Janus


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »