Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvykle hladký povrch Saturnova měsíce Telesto

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč je malý Saturnův měsíček Telesto tak hladký? Možná, že Telesto pokrývá určitý druh zrnitého ledu, podobný tomu, který možná pokrývá další malý Saturnův měsíček, Pandoru. Pokud je to tak, tak Telesto by spíš mohla být hromada suti, jak pevné těleso. Tato nedávno odhalená záhada sluneční soustavy je nyní předmětem výzkumu. Nečekaný objev pochází z minulého října, kdy kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá Saturn, prolétla kolem 24 kilometrového měsíce a pořídila vůbec první snímek povrchu Telesta. Telesto obíhá Saturn vždycky před mnohem větším měsícem Tethys. Na neobvykle hladkém povrchu měsíce Telesto na snímku nahoře bylo nalezeno i několik velkých kráterů a balvanů, ale není zde vysoká hustota kráterů jako na nedalekém Tethysu nebo na jiných Saturnových měsících.

Štítky: Saturn, Povrch, Telesto


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia Neptún a Venuše

Konjunkcia Neptún a Venuše

Další informace »