Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvykle hladký povrch Saturnova měsíce Telesto

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč je malý Saturnův měsíček Telesto tak hladký? Možná, že Telesto pokrývá určitý druh zrnitého ledu, podobný tomu, který možná pokrývá další malý Saturnův měsíček, Pandoru. Pokud je to tak, tak Telesto by spíš mohla být hromada suti, jak pevné těleso. Tato nedávno odhalená záhada sluneční soustavy je nyní předmětem výzkumu. Nečekaný objev pochází z minulého října, kdy kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá Saturn, prolétla kolem 24 kilometrového měsíce a pořídila vůbec první snímek povrchu Telesta. Telesto obíhá Saturn vždycky před mnohem větším měsícem Tethys. Na neobvykle hladkém povrchu měsíce Telesto na snímku nahoře bylo nalezeno i několik velkých kráterů a balvanů, ale není zde vysoká hustota kráterů jako na nedalekém Tethysu nebo na jiných Saturnových měsících.

Štítky: Saturn, Povrch, Telesto


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »