Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvykle hladký povrch Saturnova měsíce Telesto

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč je malý Saturnův měsíček Telesto tak hladký? Možná, že Telesto pokrývá určitý druh zrnitého ledu, podobný tomu, který možná pokrývá další malý Saturnův měsíček, Pandoru. Pokud je to tak, tak Telesto by spíš mohla být hromada suti, jak pevné těleso. Tato nedávno odhalená záhada sluneční soustavy je nyní předmětem výzkumu. Nečekaný objev pochází z minulého října, kdy kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá Saturn, prolétla kolem 24 kilometrového měsíce a pořídila vůbec první snímek povrchu Telesta. Telesto obíhá Saturn vždycky před mnohem větším měsícem Tethys. Na neobvykle hladkém povrchu měsíce Telesto na snímku nahoře bylo nalezeno i několik velkých kráterů a balvanů, ale není zde vysoká hustota kráterů jako na nedalekém Tethysu nebo na jiných Saturnových měsících.

Štítky: Saturn, Povrch, Telesto


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »