Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvykle hladký povrch Saturnova měsíce Telesto

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč je malý Saturnův měsíček Telesto tak hladký? Možná, že Telesto pokrývá určitý druh zrnitého ledu, podobný tomu, který možná pokrývá další malý Saturnův měsíček, Pandoru. Pokud je to tak, tak Telesto by spíš mohla být hromada suti, jak pevné těleso. Tato nedávno odhalená záhada sluneční soustavy je nyní předmětem výzkumu. Nečekaný objev pochází z minulého října, kdy kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá Saturn, prolétla kolem 24 kilometrového měsíce a pořídila vůbec první snímek povrchu Telesta. Telesto obíhá Saturn vždycky před mnohem větším měsícem Tethys. Na neobvykle hladkém povrchu měsíce Telesto na snímku nahoře bylo nalezeno i několik velkých kráterů a balvanů, ale není zde vysoká hustota kráterů jako na nedalekém Tethysu nebo na jiných Saturnových měsících.

Štítky: Saturn, Povrch, Telesto


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »