Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvykle hladký povrch Saturnova měsíce Telesto

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Proč je malý Saturnův měsíček Telesto tak hladký? Možná, že Telesto pokrývá určitý druh zrnitého ledu, podobný tomu, který možná pokrývá další malý Saturnův měsíček, Pandoru. Pokud je to tak, tak Telesto by spíš mohla být hromada suti, jak pevné těleso. Tato nedávno odhalená záhada sluneční soustavy je nyní předmětem výzkumu. Nečekaný objev pochází z minulého října, kdy kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá Saturn, prolétla kolem 24 kilometrového měsíce a pořídila vůbec první snímek povrchu Telesta. Telesto obíhá Saturn vždycky před mnohem větším měsícem Tethys. Na neobvykle hladkém povrchu měsíce Telesto na snímku nahoře bylo nalezeno i několik velkých kráterů a balvanů, ale není zde vysoká hustota kráterů jako na nedalekém Tethysu nebo na jiných Saturnových měsících.

Štítky: Saturn, Povrch, Telesto


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »