Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna z okolí mlhoviny Koňská hlava

Uznání a copyright: Star Shadows Remote Observatory

Slavná mlhovina Koňská hlava v Orion není samotná. Hloubková expozice ukazuje, že tmavý zářez dobře známého tvaru, který je vidět hned pod středem, je součástí rozsáhlého komplexu absorbujícího prachu a zářícího plynu. Amatérští astronomové z observatoře Star Shadow Remote Observatory v Novém Mexiku v USA na tuto oblast zamířili po dobu 7 hodin malý dalekohled a mimo velice specifickou barvu červeného světla emitovaného vodíkem odfiltrovali vše ostatní, aby tak mohli získat více podrobností z pastvin Koňské hlavy. K obrázku ještě přidali celobarevný snímek pořízený během tří hodin. Výsledný skvělý obraz ukazuje podrobnosti složité pleteniny plynných mračen a prachových vláken, které vznikaly a byly opracovány během dlouhé doby hvězdnými větry a dávnými supernovami. Mlhovina Koňská hlava se nachází 1500 světelných let daleko v souhvězdí Orion. Na snímku nahoře jsou dvě hvězdy z pásu Orionu.

Štítky: Orion, Horsehead nebula, IC 434


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »