Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna z okolí mlhoviny Koňská hlava

Uznání a copyright: Star Shadows Remote Observatory

Slavná mlhovina Koňská hlava v Orion není samotná. Hloubková expozice ukazuje, že tmavý zářez dobře známého tvaru, který je vidět hned pod středem, je součástí rozsáhlého komplexu absorbujícího prachu a zářícího plynu. Amatérští astronomové z observatoře Star Shadow Remote Observatory v Novém Mexiku v USA na tuto oblast zamířili po dobu 7 hodin malý dalekohled a mimo velice specifickou barvu červeného světla emitovaného vodíkem odfiltrovali vše ostatní, aby tak mohli získat více podrobností z pastvin Koňské hlavy. K obrázku ještě přidali celobarevný snímek pořízený během tří hodin. Výsledný skvělý obraz ukazuje podrobnosti složité pleteniny plynných mračen a prachových vláken, které vznikaly a byly opracovány během dlouhé doby hvězdnými větry a dávnými supernovami. Mlhovina Koňská hlava se nachází 1500 světelných let daleko v souhvězdí Orion. Na snímku nahoře jsou dvě hvězdy z pásu Orionu.

Štítky: Orion, Horsehead nebula, IC 434


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »