Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna z okolí mlhoviny Koňská hlava

Uznání a copyright: Star Shadows Remote Observatory

Slavná mlhovina Koňská hlava v Orion není samotná. Hloubková expozice ukazuje, že tmavý zářez dobře známého tvaru, který je vidět hned pod středem, je součástí rozsáhlého komplexu absorbujícího prachu a zářícího plynu. Amatérští astronomové z observatoře Star Shadow Remote Observatory v Novém Mexiku v USA na tuto oblast zamířili po dobu 7 hodin malý dalekohled a mimo velice specifickou barvu červeného světla emitovaného vodíkem odfiltrovali vše ostatní, aby tak mohli získat více podrobností z pastvin Koňské hlavy. K obrázku ještě přidali celobarevný snímek pořízený během tří hodin. Výsledný skvělý obraz ukazuje podrobnosti složité pleteniny plynných mračen a prachových vláken, které vznikaly a byly opracovány během dlouhé doby hvězdnými větry a dávnými supernovami. Mlhovina Koňská hlava se nachází 1500 světelných let daleko v souhvězdí Orion. Na snímku nahoře jsou dvě hvězdy z pásu Orionu.

Štítky: Orion, Horsehead nebula, IC 434


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »