Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SuitSat1: Vznášející se skafandr

Uznání: ISS Expedition 12 Crew, NASA

Kdo to udělal? Podobně jako ve scéně z vědeckofantastického filmu počátkem tohoto měsíce od Mezinárodní kosmické stanice odplouval skafandr, ale tentokrát nebylo potřeba nic vyšetřovat. Vyhodila jej posádka stanice. Nepotřebný ruský skafandr typu Orlan nazvaný Suitsat-1 byl vyplněn většinou starým oblečením a byl opatřen slabou radiovou vysílačkou a vypuštěn na oběžnou dráhu kolem Země. Suitsat-1 bude obíhat Zemi každých 90 minut a po několika týdnech nakonec shoří v atmosféře Země. Skafandr oběhnul dvakrát Zemi, ale pak jeho rádiový signál nečekaně zeslábnul. Na snímku nahoře je skafandr bez života, jak se počátkem tohoto měsíce vzdaluje od kosmické stanice.

Štítky: ISS, Space suit, Suitsat1


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »