Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SuitSat1: Vznášející se skafandr

Uznání: ISS Expedition 12 Crew, NASA

Kdo to udělal? Podobně jako ve scéně z vědeckofantastického filmu počátkem tohoto měsíce od Mezinárodní kosmické stanice odplouval skafandr, ale tentokrát nebylo potřeba nic vyšetřovat. Vyhodila jej posádka stanice. Nepotřebný ruský skafandr typu Orlan nazvaný Suitsat-1 byl vyplněn většinou starým oblečením a byl opatřen slabou radiovou vysílačkou a vypuštěn na oběžnou dráhu kolem Země. Suitsat-1 bude obíhat Zemi každých 90 minut a po několika týdnech nakonec shoří v atmosféře Země. Skafandr oběhnul dvakrát Zemi, ale pak jeho rádiový signál nečekaně zeslábnul. Na snímku nahoře je skafandr bez života, jak se počátkem tohoto měsíce vzdaluje od kosmické stanice.

Štítky: ISS, Space suit, Suitsat1


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »