Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SuitSat1: Vznášející se skafandr

Uznání: ISS Expedition 12 Crew, NASA

Kdo to udělal? Podobně jako ve scéně z vědeckofantastického filmu počátkem tohoto měsíce od Mezinárodní kosmické stanice odplouval skafandr, ale tentokrát nebylo potřeba nic vyšetřovat. Vyhodila jej posádka stanice. Nepotřebný ruský skafandr typu Orlan nazvaný Suitsat-1 byl vyplněn většinou starým oblečením a byl opatřen slabou radiovou vysílačkou a vypuštěn na oběžnou dráhu kolem Země. Suitsat-1 bude obíhat Zemi každých 90 minut a po několika týdnech nakonec shoří v atmosféře Země. Skafandr oběhnul dvakrát Zemi, ale pak jeho rádiový signál nečekaně zeslábnul. Na snímku nahoře je skafandr bez života, jak se počátkem tohoto měsíce vzdaluje od kosmické stanice.

Štítky: ISS, Space suit, Suitsat1


7. vesmírný týden 2026

7. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 2. do 15. 2. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a je viditelný ráno a dopoledne. Nízko na večerní oblohu se dostává Merkur, velké planety jsou zatím vidět všechny. Aktivita Slunce byla vysoká, ale polární záře byla vidět jen v severských zemích. Chystá se start mise Crew-12 k ISS. Před 65 lety se na cestu k Venuši vydala Veněra 1. Před 25 lety přistála NEAR-Shoemaker na planetce Eros a před 15 lety minula mise Stardust kometu 9P/Tempel.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »