Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M51: Vírová galaxie v prachu a hvězdách

Uznání: N. Scoville (Caltech), T. Rector (U. Alaska, NOAO) et al., Hubble Heritage Team, NASA

Vírová galaxie je klasická spirální galaxie. M51 je též známá jako NGC 5194, měří celých 60 tisíc světelných let, je vzdálená pouhých 30 miliónů světelných let a je jednou z nejjasnějších a nejmalebnějších galaxií na obloze. Snímek nahoře je digitální kombinací pozemského snímku z 0.9 metrového dalekohledu observatoře Kitt Peak a vesmírného snímku z Hubblova kosmického dalekohledu a zdůrazňuje útvary, které jsou normálně příliš červené, než aby byly vidět. Vírovou galaxii může uvidět každý s dobrým triedrem v souhvězdí Honících psů (Canes Venatici). M51 je spirální galaxií typu Sc a je dominantním členem celé skupiny galaxií. Astronomové spekulují, že spirální struktura M51 vznikla především díky gravitačnímu působení menší galaxie, která je hned nad tímto digitálně zaostřeným snímkem.

Štítky: M51, Whirlpool Galaxy, Center


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »