Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M51: Vírová galaxie v prachu a hvězdách

Uznání: N. Scoville (Caltech), T. Rector (U. Alaska, NOAO) et al., Hubble Heritage Team, NASA

Vírová galaxie je klasická spirální galaxie. M51 je též známá jako NGC 5194, měří celých 60 tisíc světelných let, je vzdálená pouhých 30 miliónů světelných let a je jednou z nejjasnějších a nejmalebnějších galaxií na obloze. Snímek nahoře je digitální kombinací pozemského snímku z 0.9 metrového dalekohledu observatoře Kitt Peak a vesmírného snímku z Hubblova kosmického dalekohledu a zdůrazňuje útvary, které jsou normálně příliš červené, než aby byly vidět. Vírovou galaxii může uvidět každý s dobrým triedrem v souhvězdí Honících psů (Canes Venatici). M51 je spirální galaxií typu Sc a je dominantním členem celé skupiny galaxií. Astronomové spekulují, že spirální struktura M51 vznikla především díky gravitačnímu působení menší galaxie, která je hned nad tímto digitálně zaostřeným snímkem.

Štítky: M51, Whirlpool Galaxy, Center


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »