Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnova bouře a prstencový svit

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tyto vířící bouřkové mraky zachycené na noční straně Saturnu kosmickou sondou Cassini osvětluje svit prstence - sluneční světlo odražené od skvostné soustavy prstenců. Bouři, která měří 3500 kilometrů, zpozoroval minulý měsíc amatérský astronom, když rotovala přes přes denní stranu Saturnu. Když byla bouře na stejné straně Saturnu jako sonda Cassini, tak byly detekovány vzplanutí rádiového šumu, které naznačují, že rádiovou emisi zřejmě způsobují bouřkové bleskové výboje. Na tomto Cassiniho snímku nejsou vidět žádné záblesky, ale zato si vědci povšimli, že se bouře vyskytuje u jižní bouřkové aleje na jižní polokouli, zhruba ve stejném místě, jako počátkem minulého roku Saturnova Dračí bouře. Ovšem nová bouře je větší a zdá se, že i silnější, takže by to mohla být znovuzrozená Dračí bouře.

Štítky: Saturn, Blesk, Bouře, Dragon storm, Ringshine


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »