Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnova bouře a prstencový svit

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tyto vířící bouřkové mraky zachycené na noční straně Saturnu kosmickou sondou Cassini osvětluje svit prstence - sluneční světlo odražené od skvostné soustavy prstenců. Bouři, která měří 3500 kilometrů, zpozoroval minulý měsíc amatérský astronom, když rotovala přes přes denní stranu Saturnu. Když byla bouře na stejné straně Saturnu jako sonda Cassini, tak byly detekovány vzplanutí rádiového šumu, které naznačují, že rádiovou emisi zřejmě způsobují bouřkové bleskové výboje. Na tomto Cassiniho snímku nejsou vidět žádné záblesky, ale zato si vědci povšimli, že se bouře vyskytuje u jižní bouřkové aleje na jižní polokouli, zhruba ve stejném místě, jako počátkem minulého roku Saturnova Dračí bouře. Ovšem nová bouře je větší a zdá se, že i silnější, takže by to mohla být znovuzrozená Dračí bouře.

Štítky: Saturn, Blesk, Bouře, Dragon storm, Ringshine


35. vesmírný týden 2026

35. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 8. do 30. 8. 2026. Měsíc bude v úplňku a nastane částečné zatmění, viditelné u nás nad ránem. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou vidět už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, nízko také Jupiter. Merkur je v konjunkci se Sluncem nepozorovatelný. Aktivita Slunce je nízká, ale možná se zvýší. Další čínská raketa Zhuque-3 předvedla úspěšné přistání. Před dvaceti roky byla změněna definice planety a Pluto už není právoplatnou planetou Sluneční soustavy, nýbrž jen trpasličí planetou.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplné zatmenie v Castello de Hita

Fotka, ktorá vznikla počas totality. Krásne v ňom vidno slnečnú korónu. ƒ/5,6; 1 s; 300 mm; ISO100

Další informace »