Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnova bouře a prstencový svit

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tyto vířící bouřkové mraky zachycené na noční straně Saturnu kosmickou sondou Cassini osvětluje svit prstence - sluneční světlo odražené od skvostné soustavy prstenců. Bouři, která měří 3500 kilometrů, zpozoroval minulý měsíc amatérský astronom, když rotovala přes přes denní stranu Saturnu. Když byla bouře na stejné straně Saturnu jako sonda Cassini, tak byly detekovány vzplanutí rádiového šumu, které naznačují, že rádiovou emisi zřejmě způsobují bouřkové bleskové výboje. Na tomto Cassiniho snímku nejsou vidět žádné záblesky, ale zato si vědci povšimli, že se bouře vyskytuje u jižní bouřkové aleje na jižní polokouli, zhruba ve stejném místě, jako počátkem minulého roku Saturnova Dračí bouře. Ovšem nová bouře je větší a zdá se, že i silnější, takže by to mohla být znovuzrozená Dračí bouře.

Štítky: Saturn, Blesk, Bouře, Dragon storm, Ringshine


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »