Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnova bouře a prstencový svit

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tyto vířící bouřkové mraky zachycené na noční straně Saturnu kosmickou sondou Cassini osvětluje svit prstence - sluneční světlo odražené od skvostné soustavy prstenců. Bouři, která měří 3500 kilometrů, zpozoroval minulý měsíc amatérský astronom, když rotovala přes přes denní stranu Saturnu. Když byla bouře na stejné straně Saturnu jako sonda Cassini, tak byly detekovány vzplanutí rádiového šumu, které naznačují, že rádiovou emisi zřejmě způsobují bouřkové bleskové výboje. Na tomto Cassiniho snímku nejsou vidět žádné záblesky, ale zato si vědci povšimli, že se bouře vyskytuje u jižní bouřkové aleje na jižní polokouli, zhruba ve stejném místě, jako počátkem minulého roku Saturnova Dračí bouře. Ovšem nová bouře je větší a zdá se, že i silnější, takže by to mohla být znovuzrozená Dračí bouře.

Štítky: Saturn, Blesk, Bouře, Dragon storm, Ringshine


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »