Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rekurentní nova RS Ophiuchi

Uznání a copyright: John Chumack

Toto pěkné pole hvězd v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) má střed na hvězdě, která není zase tak často vidět - RS Ophiuchi. Počátkem minulého týdne se RS Oph náhle stala poprvé od roku 1985 viditelnou i prostému oku. RS Oph je typem kataklysmické proměnné hvězdy klasifikované jako rekurentní nova a svoji jasnost dramaticky zvýšila z 11. magnitudy, takže je příliš slabá, aby byla k nalezení na některých hvězdných mapách. Historicky vzato byla u RS Oph od roku 1898 pozorována pouze čtyři podobná vzplanutí. Takové hvězdy se nyní modelují jako vzájemně působící podvojné hvězdy, které se skládají z kompaktního bílého trpaslíka spoluobíhajícího s nadmutým červeným obrem. Jak padá materiál z červeného obra, tak se zachytává v rotujícím akrečním disku a teprve až potom nakonec dopadne na bílého trpaslíka. Nestability disku nebo nakupení materiálu na kompaktní hvězdě vedou k příležitostnému, ale rychlému uvolnění energie při nukleáním hoření. RS Ophiuchi se ve vzdálenosti 3000 světelných let nyní rychle zeslabuje. Tento teleskopický pohled zabírá asi 2 stupně (4 úplňky) a byl zachycen ráno 16. února z observatoře RAS pod oblohou Nového Mexika.

Štítky: Binary star, Hvězda, Nova, Rudý obr, Bílý trpaslík, Cataclysmic variable


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »