Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rekurentní nova RS Ophiuchi

Uznání a copyright: John Chumack

Toto pěkné pole hvězd v souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) má střed na hvězdě, která není zase tak často vidět - RS Ophiuchi. Počátkem minulého týdne se RS Oph náhle stala poprvé od roku 1985 viditelnou i prostému oku. RS Oph je typem kataklysmické proměnné hvězdy klasifikované jako rekurentní nova a svoji jasnost dramaticky zvýšila z 11. magnitudy, takže je příliš slabá, aby byla k nalezení na některých hvězdných mapách. Historicky vzato byla u RS Oph od roku 1898 pozorována pouze čtyři podobná vzplanutí. Takové hvězdy se nyní modelují jako vzájemně působící podvojné hvězdy, které se skládají z kompaktního bílého trpaslíka spoluobíhajícího s nadmutým červeným obrem. Jak padá materiál z červeného obra, tak se zachytává v rotujícím akrečním disku a teprve až potom nakonec dopadne na bílého trpaslíka. Nestability disku nebo nakupení materiálu na kompaktní hvězdě vedou k příležitostnému, ale rychlému uvolnění energie při nukleáním hoření. RS Ophiuchi se ve vzdálenosti 3000 světelných let nyní rychle zeslabuje. Tento teleskopický pohled zabírá asi 2 stupně (4 úplňky) a byl zachycen ráno 16. února z observatoře RAS pod oblohou Nového Mexika.

Štítky: Binary star, Hvězda, Nova, Rudý obr, Bílý trpaslík, Cataclysmic variable


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »