Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SOFIA: Sedadlo u okna

Uznání: Courtesy Dana Backman (SETI Institute), USRA, L-3

Počátkem tohoto měsíce bylo 2,5m infračervenému dalekohledu natrvalo přiděleno sedadlo u okna, takže se může dívat tímto otvorem v plášti historického letadla Boeing 747. Zrcadlo dalekohledu o zhruba stejné velikosti jako u Hubblova kosmického dalekohledu chrání červený potah. Letecká observatoř SOFIA (Stratospheric Observatory For Infrared Astronomy) bude létat ve výškách až 45 000 stop (13,7km), tedy nad 99% atmosférických vodních par. Vodní pára silně pohlcuje infračervené záření, takže v této výšce bude observatoř SOFIA schopna získat infračervené snímky, které nedokáže pořídit ani ten největší pozemský dalekohled. Mezi jedinečné schopnosti observatoře SOFIA bude patřit sledování komplexních molekul v kosmickém prostředí při zrodu a umírání hvězd a vznikání nových slunečních soustav. Letadlo SOFIA původně provozovala společnost Pan American World Airways a bylo pokřtěno jako "Clipper Lindbergh". Letecká observatoř byla navržena i s palubní konzolí pro učitele a další vzdělávací pracovníky, kteří se budou na výzkumných letech podílet.



12. vesmírný týden 2026

12. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 3. do 22. 3. 2026. Měsíc bude v novu. Večer je už dobře vidět Venuše. Jupiter a Uran jsou večer vysoko i za tmy. Ráno se začne objevovat velmi nízko Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale v období rovnodennosti jsou v severských státech vidět pěkné polární záře i díky rychlému slunečnímu větru z koronálních děr. Večer nám slábne kometa Wierzchos a zjasňuje špatně viditelná MAPS, ráno nabízí rychle zjasňující R3 PanSTARRS. Kromě večerního zvířetníkového světla nabízí tmavá březnová noc i možnost vidět téměř všechny objekty Messiérova katalogu, tedy doslova pozorovací maraton. 20. března nám Slunce překročí nebeský rovník a začne astronomické jaro. NASA oznámila přípravy na start mise Artemis II 1. dubna. Vývoz SLS již tento týden. Firefly Aerospace úspěšně otestovala vylepšený nosič Firefly Alpha. K ISS se přeci jen ještě v březnu má vydat nákladní Progress MS-33. Opravy na Bajkonuru jsou prý u konce. Před 100 lety začaly testy kapalinových raket.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2025 R3 (PANSTARRS).

Kometa C/2025 R3 (PANSTARRS). Měřítko snímku je 6.8 arcsec/px, sever je nahoře, východ vlevo. Nastupující nízká oblačnost, přicházející od východu, znemožnila pořídit všech 60 plánovaných expozic, použitelných zůstalo jen 17. Přesto se kometu nízko nad obzorem (zhruba 11 stupňů) podařilo zachytit.

Další informace »