Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kanál vodní páry

Uznání: F. Hasler, D. Chesters, et al., GOES Project, NASA/GSFC

Jaká bizardní krajina z cizí planety se to skrývá za těmi ohnivými mraky? Samozřejmě, je to jenom planeta Země tak, jak ve vidět v kanálu vodní páry. Snímek jako je tento (infračervený snímek zobrazený ve falešných barvách) přináší každou hodinu i pro vás multikanálové zobrazovače družic GOES (Geostationary Operational Environmental Satellites). Tyto přístroje mohou vytvářet snímky na infračervených vlnových délkách 6.7 mikronu neboli asi na 10 krát větší vlnové délce, než je vlnová délka viditelného světla. Zaznamenávají tak radiaci absorbovanou vodní párou v horních vrstvách troposféry. Na tomto obrázku odpovídají tmavá místa na planetě vysokým koncentracím vodní páry nad bouřemi a vrcholky vysokých mraků, zatímco jasná místa jsou poměrně suchá. Zde viditelný dominantní jasný útvar je setrvalou oblastí suchého sestupného vzduchu zasahujícího od pobřeží Peru na západ do Pacifiku. Vodní atmosférické páry jsou jinak ale pro oči neviditelné a tvoří se vypařováním z oceánů.

Štítky: Země, Infračervený, Voda


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »