Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kanál vodní páry

Uznání: F. Hasler, D. Chesters, et al., GOES Project, NASA/GSFC

Jaká bizardní krajina z cizí planety se to skrývá za těmi ohnivými mraky? Samozřejmě, je to jenom planeta Země tak, jak ve vidět v kanálu vodní páry. Snímek jako je tento (infračervený snímek zobrazený ve falešných barvách) přináší každou hodinu i pro vás multikanálové zobrazovače družic GOES (Geostationary Operational Environmental Satellites). Tyto přístroje mohou vytvářet snímky na infračervených vlnových délkách 6.7 mikronu neboli asi na 10 krát větší vlnové délce, než je vlnová délka viditelného světla. Zaznamenávají tak radiaci absorbovanou vodní párou v horních vrstvách troposféry. Na tomto obrázku odpovídají tmavá místa na planetě vysokým koncentracím vodní páry nad bouřemi a vrcholky vysokých mraků, zatímco jasná místa jsou poměrně suchá. Zde viditelný dominantní jasný útvar je setrvalou oblastí suchého sestupného vzduchu zasahujícího od pobřeží Peru na západ do Pacifiku. Vodní atmosférické páry jsou jinak ale pro oči neviditelné a tvoří se vypařováním z oceánů.

Štítky: Země, Infračervený, Voda


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »