Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zrcadlo SOFIA

Uznání: Ron Strong (ARC / NASA)

Jako miska s bonbóny vypadá toto úžasné high-tech astronomické zrcadlo. Je vyrobeno ze zvláštního sklokeramického materiálu zerodur a má průměr 2,7 metru. Průhledný povrch ještě neobdržel odrazivou vrstvu, takže je vidět vnitřní plástevnatá struktura s atraktivním modrým a žlutým nádechem od ochranné plachty a osvětlení v pozadí. Toto nedávno odhalené zrcadlo dalekohledu je určeno pro lety na stratosférické observatoři SOFIA (Stratospheric Observatory For Infrared Astronomy). Jelikož vodní pára v zemské troposféře brání infračervenému světlu, tak SOFIA bude operovat z upraveného dopravního letadla Boeing 747 ve výškách nad 40 000 stop (12 km). SOFIA jako největší létající observatoř na světě bude zkoumat nejrůznější kosmická prostředí včetně míst zrodu a zániku hvězd, vznikání dalekých slunečních soustav i černých děr v aktivních galaxiích.

Štítky: Infračervený, Mirror, Sofia


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »