Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uvnitř Orlí mlhoviny

Uznání a copyright: T. A. Rector & B. A. Wolpa, NOAO, AURA

Zdálky celá ta věc vypadá jako nějaký orel. Bližší pohled na Orlí mlhovinu ovšem ukazuje, že jasná oblast je ve skutečnosti oknem do středu větší tmavé obálky prachu. Tímto oknem je vidět jasně osvětlená dílna, kde vzniká celá otevřená hvězdokupa. V této dutině s vysokými pilíři a kulatými globulemi tmavého prachu a molekulárního plynu nadále vznikají hvězdy. Již je patrných několik mladých jasných modrých hvězd, jejichž světlo a větry odpařují a odtlačují zpět pozůstávající vlákna a stěny z plynu a prachu. Orlí emisní mlhovina, označovaná jako M16, se nachází asi 6500 světelných let daleko, má asi 20 světelných let a je vidět i triedrem v souhvězdí Hada (Serpens). Obrázek nahoře kombinuje tři specificky vyzařované barvy a byl pořízen 0,9 m dalekohledem observatoře Kitt Peak v Arizoně v USA.

Štítky: M16, Orlí mlhovina, Pillars


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »