Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRB 060218: Záhadná transienta

Uznání: SDSS Collaboration, Swift Collaboration, Sloan Foundation, NSF, NASA

Co je to? Na malém kousku oblohy v souhvězdí Berana (Aries) se něco stalo a dalekohledy kolem celé zeměkoule sledují neobvyklou transientu, která se den ze dne mění. Nikdo si není jistý, co se stane příště. Celá ta kosmická záhada začala 18. února, když družice Země Swift zaznamenala neobvyklou transientu, jak slabě září v gama paprscích. Objekt má označení GRB 060218, je to typ GRB (gamma ray burst), ale jeho změny jasnosti jsou velice neobvyklé. Od detekce GRB 060218 bylo zjištěno, že vyzařuje světlo napříč celým elektromagnetickým spektrem, včetně rádiových vln a viditelného světla. Na obrázku nahoře je jednak vlevo snímek pole s GRB 060218 ze Sloanovy digitální přehlídky oblohy (Sloan Digital Sky Survey - SDSS) daleko před detekcí družicí Swift a vpravo je stejné pole zachycené ultrafialovým dalekohledem na družici Swift po detekci. Ve středu pravého snímku je vidět oddball GRB. Následná pozorování nalezla u této transienty rudý posuv z=0.033, což odpovídá vzdálenosti pouhých 440 miliónů světelných let, ve srovnání s typickými GRB relativně blízko. To, zda GRB 060218 představuje nový typ gama vzplanutí, nový typ supernov nebo neobvyklou spojku mezi GRB a supernovami, se rázem stalo předmětem výzkumu.

Štítky: Gama vzplanutí, GRB 060218, Transient


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »