Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nová bouře na Saturnu

Uznání a copyright: Jean-Luc Dauvergne, Erick Bondoux

Saturn je na pozemské obloze nyní v opozici a tak je ve vhodné poloze pro teleskopická pozorování. Této výhody ve středu plně využili dva francouzští astronomové amatéři z Melunu, nedaleko Paříže ve Francii. Dalekohledem o průměru 12 palců a web kamerou pořídili tento ostrý obraz prstenčitého plynového obra a učinili vzrušující objev nové bouře na Saturnu. Bouře se jeví jako bílá skvrna, která je vidět na jižní polokouli Saturnu (jih je na tomto obrázku směrem nahoru). Navíc se zdá, že bouře odpovídá vzplanutí radiového šumu, který zaznamenala sonda Cassini. Tento úkaz je nejspíše podobný Dračí bouři zaznamenané Cassiniho přístroji počátkem minulého roku. O této bouři se předpokládá, že je analogická k pozemským bouřím s hromobitím a s rádiovým šumem vytvářeným při vysokonapěťových výbojích blesků.

Štítky: Saturn, Blesk, Bouře, Radio noise


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »