Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nová bouře na Saturnu

Uznání a copyright: Jean-Luc Dauvergne, Erick Bondoux

Saturn je na pozemské obloze nyní v opozici a tak je ve vhodné poloze pro teleskopická pozorování. Této výhody ve středu plně využili dva francouzští astronomové amatéři z Melunu, nedaleko Paříže ve Francii. Dalekohledem o průměru 12 palců a web kamerou pořídili tento ostrý obraz prstenčitého plynového obra a učinili vzrušující objev nové bouře na Saturnu. Bouře se jeví jako bílá skvrna, která je vidět na jižní polokouli Saturnu (jih je na tomto obrázku směrem nahoru). Navíc se zdá, že bouře odpovídá vzplanutí radiového šumu, který zaznamenala sonda Cassini. Tento úkaz je nejspíše podobný Dračí bouři zaznamenané Cassiniho přístroji počátkem minulého roku. O této bouři se předpokládá, že je analogická k pozemským bouřím s hromobitím a s rádiovým šumem vytvářeným při vysokonapěťových výbojích blesků.

Štítky: Saturn, Blesk, Bouře, Radio noise


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »