Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nová bouře na Saturnu

Uznání a copyright: Jean-Luc Dauvergne, Erick Bondoux

Saturn je na pozemské obloze nyní v opozici a tak je ve vhodné poloze pro teleskopická pozorování. Této výhody ve středu plně využili dva francouzští astronomové amatéři z Melunu, nedaleko Paříže ve Francii. Dalekohledem o průměru 12 palců a web kamerou pořídili tento ostrý obraz prstenčitého plynového obra a učinili vzrušující objev nové bouře na Saturnu. Bouře se jeví jako bílá skvrna, která je vidět na jižní polokouli Saturnu (jih je na tomto obrázku směrem nahoru). Navíc se zdá, že bouře odpovídá vzplanutí radiového šumu, který zaznamenala sonda Cassini. Tento úkaz je nejspíše podobný Dračí bouři zaznamenané Cassiniho přístroji počátkem minulého roku. O této bouři se předpokládá, že je analogická k pozemským bouřím s hromobitím a s rádiovým šumem vytvářeným při vysokonapěťových výbojích blesků.

Štítky: Saturn, Blesk, Bouře, Radio noise


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »