Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nová bouře na Saturnu

Uznání a copyright: Jean-Luc Dauvergne, Erick Bondoux

Saturn je na pozemské obloze nyní v opozici a tak je ve vhodné poloze pro teleskopická pozorování. Této výhody ve středu plně využili dva francouzští astronomové amatéři z Melunu, nedaleko Paříže ve Francii. Dalekohledem o průměru 12 palců a web kamerou pořídili tento ostrý obraz prstenčitého plynového obra a učinili vzrušující objev nové bouře na Saturnu. Bouře se jeví jako bílá skvrna, která je vidět na jižní polokouli Saturnu (jih je na tomto obrázku směrem nahoru). Navíc se zdá, že bouře odpovídá vzplanutí radiového šumu, který zaznamenala sonda Cassini. Tento úkaz je nejspíše podobný Dračí bouři zaznamenané Cassiniho přístroji počátkem minulého roku. O této bouři se předpokládá, že je analogická k pozemským bouřím s hromobitím a s rádiovým šumem vytvářeným při vysokonapěťových výbojích blesků.

Štítky: Saturn, Blesk, Bouře, Radio noise


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »