Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nová bouře na Saturnu

Uznání a copyright: Jean-Luc Dauvergne, Erick Bondoux

Saturn je na pozemské obloze nyní v opozici a tak je ve vhodné poloze pro teleskopická pozorování. Této výhody ve středu plně využili dva francouzští astronomové amatéři z Melunu, nedaleko Paříže ve Francii. Dalekohledem o průměru 12 palců a web kamerou pořídili tento ostrý obraz prstenčitého plynového obra a učinili vzrušující objev nové bouře na Saturnu. Bouře se jeví jako bílá skvrna, která je vidět na jižní polokouli Saturnu (jih je na tomto obrázku směrem nahoru). Navíc se zdá, že bouře odpovídá vzplanutí radiového šumu, který zaznamenala sonda Cassini. Tento úkaz je nejspíše podobný Dračí bouři zaznamenané Cassiniho přístroji počátkem minulého roku. O této bouři se předpokládá, že je analogická k pozemským bouřím s hromobitím a s rádiovým šumem vytvářeným při vysokonapěťových výbojích blesků.

Štítky: Saturn, Blesk, Bouře, Radio noise


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »