Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklý kámen se dvěma odstíny na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Jak vznikl tento neobvyklý marťanský kámen? Rover Spirit, který nyní jezdí po Marsu, před několika dny vyfotografoval atypický kámen se dvěma odstíny, který je vidět na vpravo dole snímku nahoře. Přírodní procesy, které tento kámen vytvořily, zůstávají zatím předmětem spekulace. Nalézání neobvyklých kamenů není pro rover Spirit nebo jeho dvojče Opportunity ovšem zase tak neobvyklé. Během více jak dvou let rovery například nečekaně objevily velmi malé šedé kamínky zvané borůvky a kámen uprostřed ničeho, o kterém se nyní předpokládá, že je meteoritem. Ze Země vypuštěné marťanské rovery prozkoumaly cizí krajinu, našly jasné důkazy, že část Marsu měla mokrou minulost a nyní vstupují do úžasného třetího roku zkoumání rudé planety.

Štítky: Mars, Rock, Rovers


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »