Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklý kámen se dvěma odstíny na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Jak vznikl tento neobvyklý marťanský kámen? Rover Spirit, který nyní jezdí po Marsu, před několika dny vyfotografoval atypický kámen se dvěma odstíny, který je vidět na vpravo dole snímku nahoře. Přírodní procesy, které tento kámen vytvořily, zůstávají zatím předmětem spekulace. Nalézání neobvyklých kamenů není pro rover Spirit nebo jeho dvojče Opportunity ovšem zase tak neobvyklé. Během více jak dvou let rovery například nečekaně objevily velmi malé šedé kamínky zvané borůvky a kámen uprostřed ničeho, o kterém se nyní předpokládá, že je meteoritem. Ze Země vypuštěné marťanské rovery prozkoumaly cizí krajinu, našly jasné důkazy, že část Marsu měla mokrou minulost a nyní vstupují do úžasného třetího roku zkoumání rudé planety.

Štítky: Mars, Rock, Rovers


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »