Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozpínající se světelná echa SN 1987A

Uznání: The SuperMACHO Team, CTIO, NOAO, NSF

Dokážete najít supernovu 1987A? Není to těžké, je ve středu rozpínajícího se býčího oka. Přestože byl tento hvězdný výbuch poprvé vidět už skoro před dvěmi desetiletími, tak se světlo i nadále odráží od chomáčů mezihvězdného prachu. Tato rozpínající se světelná echa z období více jak 4 let byla zaznamenána 4m dalekohledem Blanco v Chile na filmovou smyčku nahoře. První snímek je obrazem oblasti SN 1987A a další čtyři obrázky vznikly odečítáním následných snímků s ročním odstupem, takže zůstaly jenom rozdíly mezi snímky. Je vidět, jak se světelná echa pohybují od pozice supernovy. Tým SuperMACHO, který zaznamenal světelná echa nahoře kolem supernovy 1987A, také nalezl slabá a předtím nepovšimnutá světelná echa ze dvou jiných supernov v LMC. Studium světelných ech umožnilo mnohem přesnější určení polohy a data výbuchu těchto dvou supernov, které byly poprvé viditelné před stovkami let.

Štítky: Light echoes, SN 1987A. supernova, Animated gif


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »