Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

New Horizons startuje k Plutu

Uznání a copyright: Ben Cooper

Cíl: Pluto. Kosmická sonda New Horizons (Nové obzory) se s řevem odpoutala od startovací rampy na mysu Canaveral na Floridě v USA k dobrodružstvím ve vzdálené sluneční soustavě. Sonda je jednou z nejrychlejších kosmických lodí, jaké kdy vůbec člověk vypustil: kolem Měsíce prolétla už devět hodin po startu a je na cestě k setkání s Jupiterem počátkem roku 2007. Přestože cestuje rychleji jak 75 000 kilometrů za hodinu, tak sonda New Horizons k Plutu doletí až v roce 2015. Pluto je jediná zbývající planeta, kterou doposud nenavštívila žádná kosmická sonda a zblízka ji vyfotografovala. Sonda po Plutu navštíví jeden či více objektů z Kuiperova pásu, které obíhají v ještě větší vzdálenosti jak Pluto. Na snímku startuje sonda New Horizons do vesmíru na vrcholu silné rakety Atlas V.

Štítky: Pluto, Kuiper belt, New horizons


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »