Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

New Horizons startuje k Plutu

Uznání a copyright: Ben Cooper

Cíl: Pluto. Kosmická sonda New Horizons (Nové obzory) se s řevem odpoutala od startovací rampy na mysu Canaveral na Floridě v USA k dobrodružstvím ve vzdálené sluneční soustavě. Sonda je jednou z nejrychlejších kosmických lodí, jaké kdy vůbec člověk vypustil: kolem Měsíce prolétla už devět hodin po startu a je na cestě k setkání s Jupiterem počátkem roku 2007. Přestože cestuje rychleji jak 75 000 kilometrů za hodinu, tak sonda New Horizons k Plutu doletí až v roce 2015. Pluto je jediná zbývající planeta, kterou doposud nenavštívila žádná kosmická sonda a zblízka ji vyfotografovala. Sonda po Plutu navštíví jeden či více objektů z Kuiperova pásu, které obíhají v ještě větší vzdálenosti jak Pluto. Na snímku startuje sonda New Horizons do vesmíru na vrcholu silné rakety Atlas V.

Štítky: Pluto, Kuiper belt, New horizons


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »