Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v úlu

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Pokud dnes v noci na obloze najdete Saturn, tak také můžete najít hvězdokupu M44, známou jako Jesličky (v anglosaských zemích jako Včelí úl - Beehive). Většina příležitostných pozorovatelů by ji měla na této nebeské scéně triedrem najít docela snadno. Saturn je v opozici, tedy na pozemské obloze na opačné straně od Slunce, takže tato jasná planeta vychází na východě při západu a je vidět po celou noc. Poblíž stacionární části svojí nebeské pouti se bude Saturn příhodně loudat v okolí M44 v poměrně slabém souhvězdí Raka (Cancer). Obrázek přibližně odpovídá pohledu typickým triedrem. Saturn je od naší dobré planety vzdálen asi 64 světelných minut, zatímco jedna z nejbližších hvězdokup M44 je vzdálená asi 600 světelných let.

Štítky: Hvězdokupa, Saturn, Otevřená hvězdokupa, M44, Beehive


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »