Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duchovitý ohon komety SWAN

Uznání a copyright: Ray Gralak

Co způsobuje struktury v ohonu komety SWAN? Kometa SWAN, která minulý týden nečekaně vplanula až k jasnosti viditelné i pouhým okem, ukazuje ve svém iontovém ohonu podrobnosti, které mohou být označeny jako duchovité. Iontový ohon se skládá z ionizovaného plynu, který svou energií nabíjí ultrafialové světlo ze Slunce a odtlačuje jej sluneční vítr. Sluneční vítr samotný je strukturován a tvářen komplexním a vždy proměnlivým magnetickým polem Slunce. Útvary v ohonu komety SWAN sledují sluneční vítr a je vidět, jak se pohybují směrem od Slunce a dokonce mění svůj vlnitý vzhled. V modré barvě iontového ohonu dominují atomy rekombinujícího se oxid uhelnatého. Barva komy kolem hlavy komety je zbarvena dozelena nepatrným množstvím molekul cyanogenu. Snímek nahoře byl pořízen minulý týden v Kalifornii, USA. Tento týden může být poslední šancí pro pozorovatele na severní polokouli uvidět hasnoucí meziplanetární sněhovou kouli SWAN, která už prolétla kolem Země i Slunce a bude slábnout při vzdalování od Země do nesmírného prostoru mezi hvězdami.

Štítky: Comet Swan, Ion tail


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »