Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru: Neobvyklá skvrna na Slunci

Uznání a copyright: David Cortner

Co je to za skvrnu na Slunci? Když se na ni podíváte podrobněji, uvidíte, že je dokonale kulatá. Skvrna je výsledkem neobvyklého typu slunečního zatmění, ke kterému došlo minulý týden. Obvyklé je, že Slunce zakrývá pozemský Měsíc. Minulý týden, poprvé po více jak třech letech, se na řadu dostala planeta Merkur. Podobně jako u slunečního zatmění Měsícem, fáze Merkuru se stává stále tenším srpkem, jak se postavení Merkuru blíží ke Slunci. Nakonec se postavení stane dokonalým a fáze Merkuru klesne na nulu. Tmavá skvrna Merkuru přešla přes mateřskou hvězdu. Tatou situace by se technicky dala také popsat jako merkurovské prstencové zatmění s mimořádně velkým zářivým prstencem. Z plání posetých krátery na noční straně Merkuru Země jeví fázi úplňku. Jak Merkur pokračoval na své dráze, tak se několik hodin později zase objevil tenký srpeček. Příští merkurovské sluneční zatmění nastane v roce 2016.

Štítky: Merkur, Přechod, Mračna


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteory

Další informace »