Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru: Neobvyklá skvrna na Slunci

Uznání a copyright: David Cortner

Co je to za skvrnu na Slunci? Když se na ni podíváte podrobněji, uvidíte, že je dokonale kulatá. Skvrna je výsledkem neobvyklého typu slunečního zatmění, ke kterému došlo minulý týden. Obvyklé je, že Slunce zakrývá pozemský Měsíc. Minulý týden, poprvé po více jak třech letech, se na řadu dostala planeta Merkur. Podobně jako u slunečního zatmění Měsícem, fáze Merkuru se stává stále tenším srpkem, jak se postavení Merkuru blíží ke Slunci. Nakonec se postavení stane dokonalým a fáze Merkuru klesne na nulu. Tmavá skvrna Merkuru přešla přes mateřskou hvězdu. Tatou situace by se technicky dala také popsat jako merkurovské prstencové zatmění s mimořádně velkým zářivým prstencem. Z plání posetých krátery na noční straně Merkuru Země jeví fázi úplňku. Jak Merkur pokračoval na své dráze, tak se několik hodin později zase objevil tenký srpeček. Příští merkurovské sluneční zatmění nastane v roce 2016.

Štítky: Merkur, Přechod, Mračna


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Saturnu

Večerní focení na Šumavě i s kočičkou drcající do stativu.

Další informace »