Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru: Neobvyklá skvrna na Slunci

Uznání a copyright: David Cortner

Co je to za skvrnu na Slunci? Když se na ni podíváte podrobněji, uvidíte, že je dokonale kulatá. Skvrna je výsledkem neobvyklého typu slunečního zatmění, ke kterému došlo minulý týden. Obvyklé je, že Slunce zakrývá pozemský Měsíc. Minulý týden, poprvé po více jak třech letech, se na řadu dostala planeta Merkur. Podobně jako u slunečního zatmění Měsícem, fáze Merkuru se stává stále tenším srpkem, jak se postavení Merkuru blíží ke Slunci. Nakonec se postavení stane dokonalým a fáze Merkuru klesne na nulu. Tmavá skvrna Merkuru přešla přes mateřskou hvězdu. Tatou situace by se technicky dala také popsat jako merkurovské prstencové zatmění s mimořádně velkým zářivým prstencem. Z plání posetých krátery na noční straně Merkuru Země jeví fázi úplňku. Jak Merkur pokračoval na své dráze, tak se několik hodin později zase objevil tenký srpeček. Příští merkurovské sluneční zatmění nastane v roce 2016.

Štítky: Merkur, Přechod, Mračna


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN)

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN). Měřítko 7.7"/px. Nízko nad severovýchodním obzorem, svítání.

Další informace »