Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru: Neobvyklá skvrna na Slunci

Uznání a copyright: David Cortner

Co je to za skvrnu na Slunci? Když se na ni podíváte podrobněji, uvidíte, že je dokonale kulatá. Skvrna je výsledkem neobvyklého typu slunečního zatmění, ke kterému došlo minulý týden. Obvyklé je, že Slunce zakrývá pozemský Měsíc. Minulý týden, poprvé po více jak třech letech, se na řadu dostala planeta Merkur. Podobně jako u slunečního zatmění Měsícem, fáze Merkuru se stává stále tenším srpkem, jak se postavení Merkuru blíží ke Slunci. Nakonec se postavení stane dokonalým a fáze Merkuru klesne na nulu. Tmavá skvrna Merkuru přešla přes mateřskou hvězdu. Tatou situace by se technicky dala také popsat jako merkurovské prstencové zatmění s mimořádně velkým zářivým prstencem. Z plání posetých krátery na noční straně Merkuru Země jeví fázi úplňku. Jak Merkur pokračoval na své dráze, tak se několik hodin později zase objevil tenký srpeček. Příští merkurovské sluneční zatmění nastane v roce 2016.

Štítky: Merkur, Přechod, Mračna


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »