Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru: Neobvyklá skvrna na Slunci

Uznání a copyright: David Cortner

Co je to za skvrnu na Slunci? Když se na ni podíváte podrobněji, uvidíte, že je dokonale kulatá. Skvrna je výsledkem neobvyklého typu slunečního zatmění, ke kterému došlo minulý týden. Obvyklé je, že Slunce zakrývá pozemský Měsíc. Minulý týden, poprvé po více jak třech letech, se na řadu dostala planeta Merkur. Podobně jako u slunečního zatmění Měsícem, fáze Merkuru se stává stále tenším srpkem, jak se postavení Merkuru blíží ke Slunci. Nakonec se postavení stane dokonalým a fáze Merkuru klesne na nulu. Tmavá skvrna Merkuru přešla přes mateřskou hvězdu. Tatou situace by se technicky dala také popsat jako merkurovské prstencové zatmění s mimořádně velkým zářivým prstencem. Z plání posetých krátery na noční straně Merkuru Země jeví fázi úplňku. Jak Merkur pokračoval na své dráze, tak se několik hodin později zase objevil tenký srpeček. Příští merkurovské sluneční zatmění nastane v roce 2016.

Štítky: Merkur, Přechod, Mračna


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »