Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce nad Tureckem

Uznání a copyright: Stefan Seip

Některé záběry úplného zatmění Slunce z minulého týdne byly lepší jak jiné. Jeden nádherný pohled se naskytnul nad horou Adrasan (u města Antalya) v Turecku a zachytil ho zručný astrofotograf Stefan Seip. Digitální mozaika nahoře ukazuje Měsíc v několika fázích, tak jak se pohyboval mezi Zemí a Sluncem. Při prostředním snímku bylo viditelné úplné zatmění Slunce, Měsíc úplně zakrýval Slunce, okolí potemnělo a byla viditelná skvostná sluneční korona. Popředí obrázku bylo zachyceno ze stejného místa při slunečním světle. Příští úplné zatmění Slunce nastane v srpnu 2008 a bude vidět z části Severní Ameriky, Evropy a Asie.

Štítky: Úplné zatmění, Sluneční zatmění, Turkey


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »