Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce nad Tureckem

Uznání a copyright: Stefan Seip

Některé záběry úplného zatmění Slunce z minulého týdne byly lepší jak jiné. Jeden nádherný pohled se naskytnul nad horou Adrasan (u města Antalya) v Turecku a zachytil ho zručný astrofotograf Stefan Seip. Digitální mozaika nahoře ukazuje Měsíc v několika fázích, tak jak se pohyboval mezi Zemí a Sluncem. Při prostředním snímku bylo viditelné úplné zatmění Slunce, Měsíc úplně zakrýval Slunce, okolí potemnělo a byla viditelná skvostná sluneční korona. Popředí obrázku bylo zachyceno ze stejného místa při slunečním světle. Příští úplné zatmění Slunce nastane v srpnu 2008 a bude vidět z části Severní Ameriky, Evropy a Asie.

Štítky: Úplné zatmění, Sluneční zatmění, Turkey


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »