Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Slunce a SOHO

Uznání: 2006 Team - Williams College Eclipse Expedition, NSF, National Geographic,
SOHO Consortium, ESA, NASA

Kosmické observatoři SOHO (SOlar Heliospheric Observatory) nemůže ve sledování Slunce zabránit ani déšť, ani sníh, nebo tmavá noc. Z jejího pozorovacího místa 150 miliónů kilometrů od planety Země ke Slunci kamery SOHO trvale monitorují vnější sluneční atmosféru, neboli koronu. Zato pozemští pozorovatelé mohou spatřit nádherné koronální proudy a struktury jenom při úplném zatmění, když Měsíc nakrátko zakryje velice jasný sluneční povrch. Na tomto kompozitním pohledu jsou v oranžovém odstínu vidět nepřerušované pohled SOHO na sluneční koronu těsně nad sluneční fotosférou (ve středu) a korona daleko od slunečního disku. Ve středové oblasti tvaru koblihy je korona, jak ji zachytila výprava Williamsovy koleje za zatměním na řecký ostrov Kastelorizo při úplném zatmění Slunce 29. března. Spojením pozemských a vesmírných pohledů astronomům umožňuje sledovat útvary v koroně, které sahají z povrchu Slunce až do slunečního větru.

Štítky: Korona, Sluneční vítr, SOHO, Total solar eclipse


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »