Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Slunce a SOHO

Uznání: 2006 Team - Williams College Eclipse Expedition, NSF, National Geographic,
SOHO Consortium, ESA, NASA

Kosmické observatoři SOHO (SOlar Heliospheric Observatory) nemůže ve sledování Slunce zabránit ani déšť, ani sníh, nebo tmavá noc. Z jejího pozorovacího místa 150 miliónů kilometrů od planety Země ke Slunci kamery SOHO trvale monitorují vnější sluneční atmosféru, neboli koronu. Zato pozemští pozorovatelé mohou spatřit nádherné koronální proudy a struktury jenom při úplném zatmění, když Měsíc nakrátko zakryje velice jasný sluneční povrch. Na tomto kompozitním pohledu jsou v oranžovém odstínu vidět nepřerušované pohled SOHO na sluneční koronu těsně nad sluneční fotosférou (ve středu) a korona daleko od slunečního disku. Ve středové oblasti tvaru koblihy je korona, jak ji zachytila výprava Williamsovy koleje za zatměním na řecký ostrov Kastelorizo při úplném zatmění Slunce 29. března. Spojením pozemských a vesmírných pohledů astronomům umožňuje sledovat útvary v koroně, které sahají z povrchu Slunce až do slunečního větru.

Štítky: Korona, Sluneční vítr, SOHO, Total solar eclipse


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »