Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Když démanty nejsou věčné

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis

Pásmo totality prvního slunečního zatmění roku 2006 včera začínalo na východním pobřeží Brazílie a končilo na opačné straně světa při západu nad západním Mongolskem. Stín Měsíce mezitím překročil Atlantický oceán, severní Afriku a centrální Asii, takže se také dočkal malý řecký ostrov Kastelorizo ve východním Egejském moři. Astronom Anthony Ayiomamitis hlásí, že ostrované a hodně návštěvníků pozorujících zatmění bylo opravdu odměněno inspirující podívanou na krásnou sluneční koronu při totalitě dlouhé asi tři minuty. Panu Ayiomamitisovi se při skončení úplné fáze zatmění podařilo zachytit tento snímek "prstenu s diamantem". Přes okraj lunárních údolí září první paprsky slunečního světla a tak vytvářejí pomíjívý dojem blyštivého diamantu na jasném prstenu kolem siluety Měsíce.

Štítky: Total solar eclipse, Diamond ring


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »