Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zelená a černá polární záře nad Norskem

Uznání a copyright: Frank Andreassen (nettfoto.no)

Co způsobuje mezery v záclonách polární záře? Tyto neobvyklé mezery činí polární záře členitější a spletité. To tajemství pravděpodobně odhalil výzkum s pomocí čtyř družic Cluster na oběžné dráze Země: aurorální mezery, někdy též známé jako černé polární záře, jsou ve skutečnosti anti polární záře. V normálních polárních zářích, elektrony a/nebo převážně záporně nabité částice padají k Zemi podél povrchu konstantního magnetického pole. Tyto částice při svém dopadu ionizují atmosféru Země a vyvolávají jasnou záři. V aurorálních mezerách mohou být ovšem záporně nabité částice ze zemské ionosféry odsáty podél přilehlých magnetických siločar. Tyto tmavé anti polární záře mohou vystupovat až do výšky přes 20 000 kilometrů a mohou trvat několik minut. Na snímku nahoře z tohoto měsíce je série dobře definovaných aurorálních mezer, které rozdělují zelené aurorální záclony vysoko nad městem Harstad v Norsku.

Štítky: Auroras, Black aurora, Norway


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »