Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zelená a černá polární záře nad Norskem

Uznání a copyright: Frank Andreassen (nettfoto.no)

Co způsobuje mezery v záclonách polární záře? Tyto neobvyklé mezery činí polární záře členitější a spletité. To tajemství pravděpodobně odhalil výzkum s pomocí čtyř družic Cluster na oběžné dráze Země: aurorální mezery, někdy též známé jako černé polární záře, jsou ve skutečnosti anti polární záře. V normálních polárních zářích, elektrony a/nebo převážně záporně nabité částice padají k Zemi podél povrchu konstantního magnetického pole. Tyto částice při svém dopadu ionizují atmosféru Země a vyvolávají jasnou záři. V aurorálních mezerách mohou být ovšem záporně nabité částice ze zemské ionosféry odsáty podél přilehlých magnetických siločar. Tyto tmavé anti polární záře mohou vystupovat až do výšky přes 20 000 kilometrů a mohou trvat několik minut. Na snímku nahoře z tohoto měsíce je série dobře definovaných aurorálních mezer, které rozdělují zelené aurorální záclony vysoko nad městem Harstad v Norsku.

Štítky: Auroras, Black aurora, Norway


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »