Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Animace asteroidů prolétajících kolem Země

Uznání: MPC, Harvard-Smithsonian CfA, IAU

Jak asi často prosviští kolem Země asteroid? Animační smyčka nahoře sleduje oběžnou dráhu Země kolem Slunce v údobí dvou měsíců 2002, když kolem ní prolétají četné asteroidy, neboli planetky. Některé asteroidy se objevují odnikud, jelikož jsou zobrazeny až po svém objevu. Většina zde vynesených asteroidů byla objevena teprve v předchozím roce. Ačkoliv žádný ze zde vynesených objektů nepřekročil dráhu Měsíce, tak naše sluneční soustava je zaplněna objekty až tak malými jako je zrnko písku, obvykle pozůstatky komet, které každodenně vstupují do atmosféry Země a jeví se pak jako meteory. Zde zobrazené objekty, barevně kódované v třírozměrných vzdálenostech, jsou jenom ty, které jsou viditelné ze Země a jsou blíže jak 20 miliónů kilometrů. Naše Země je v tomto srovnání velice malým cílem o poloměru pouhých 6400 kilometrů. Jedna významná výzkumná oblast moderní astronomie se pokouší najít většinu asteroidů, které by mohly v budoucnu ohrožovat Zemi.

Štítky: Země, Srážka, Asteroids, Animated gif


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »