Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Animace asteroidů prolétajících kolem Země

Uznání: MPC, Harvard-Smithsonian CfA, IAU

Jak asi často prosviští kolem Země asteroid? Animační smyčka nahoře sleduje oběžnou dráhu Země kolem Slunce v údobí dvou měsíců 2002, když kolem ní prolétají četné asteroidy, neboli planetky. Některé asteroidy se objevují odnikud, jelikož jsou zobrazeny až po svém objevu. Většina zde vynesených asteroidů byla objevena teprve v předchozím roce. Ačkoliv žádný ze zde vynesených objektů nepřekročil dráhu Měsíce, tak naše sluneční soustava je zaplněna objekty až tak malými jako je zrnko písku, obvykle pozůstatky komet, které každodenně vstupují do atmosféry Země a jeví se pak jako meteory. Zde zobrazené objekty, barevně kódované v třírozměrných vzdálenostech, jsou jenom ty, které jsou viditelné ze Země a jsou blíže jak 20 miliónů kilometrů. Naše Země je v tomto srovnání velice malým cílem o poloměru pouhých 6400 kilometrů. Jedna významná výzkumná oblast moderní astronomie se pokouší najít většinu asteroidů, které by mohly v budoucnu ohrožovat Zemi.

Štítky: Země, Srážka, Asteroids, Animated gif


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »