Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Animace asteroidů prolétajících kolem Země

Uznání: MPC, Harvard-Smithsonian CfA, IAU

Jak asi často prosviští kolem Země asteroid? Animační smyčka nahoře sleduje oběžnou dráhu Země kolem Slunce v údobí dvou měsíců 2002, když kolem ní prolétají četné asteroidy, neboli planetky. Některé asteroidy se objevují odnikud, jelikož jsou zobrazeny až po svém objevu. Většina zde vynesených asteroidů byla objevena teprve v předchozím roce. Ačkoliv žádný ze zde vynesených objektů nepřekročil dráhu Měsíce, tak naše sluneční soustava je zaplněna objekty až tak malými jako je zrnko písku, obvykle pozůstatky komet, které každodenně vstupují do atmosféry Země a jeví se pak jako meteory. Zde zobrazené objekty, barevně kódované v třírozměrných vzdálenostech, jsou jenom ty, které jsou viditelné ze Země a jsou blíže jak 20 miliónů kilometrů. Naše Země je v tomto srovnání velice malým cílem o poloměru pouhých 6400 kilometrů. Jedna významná výzkumná oblast moderní astronomie se pokouší najít většinu asteroidů, které by mohly v budoucnu ohrožovat Zemi.

Štítky: Země, Srážka, Asteroids, Animated gif


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC nad Baltem

Jasné noční svítící oblaka nad Baltem z nejsevernější Polska

Další informace »