Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Překvapivě běžná měsíční zemetřesení

Uznání: Neil Armstrong, Apollo 11 Crew, GRIN, NASA

Pro je tolik měsíčních zemětřesení? Nedávno opakované analýzy záznamů ze seismometrů zanechaných na Měsíci v místech přistání Apolla ukázaly, že překvapivý počet měsíčních zemětřesení nastává do 30 kilometrů od povrchu. Z údajů mezi lety 1972 až 1977 bylo celkem určeno 28 měsíčních zemětřesení. Tato měsíční zemětřesení by sice nebyla dosti silná k tomu, aby posunula nábytek, ale tvrdé měsíční horniny vibrovaly několik minut, podstatně déle jako měkké horniny při zemětřeseních na Zemi. Příčina měsíčních zemětřesení zůstává neznámá, jedna hypotéza praví, že vibrace způsobují sesuvy půdy v kráterech. Ať už je zdroj jakýkoliv, tak budoucí měsíční budovy budou muset být postaveny tak, aby odolaly častému třesení. Na snímku z roku 1969 nahoře stojí astronaut Apolla 11 Buzz Aldrin vedle právě zapojeného lunárního seismometru a dívá se zpátky k lunárnímu přistávacímu modulu.

Štítky: Měsíc, Apollo 11, Moonquakes


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M1 - Krabia hmlovina

Emisná hmlovina v súhvezdí Býk. Vzdialenosť asi 6.600 svetelných rokov. Pozostatok supernovy SN 1054.

Další informace »