Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Překvapivě běžná měsíční zemetřesení

Uznání: Neil Armstrong, Apollo 11 Crew, GRIN, NASA

Pro je tolik měsíčních zemětřesení? Nedávno opakované analýzy záznamů ze seismometrů zanechaných na Měsíci v místech přistání Apolla ukázaly, že překvapivý počet měsíčních zemětřesení nastává do 30 kilometrů od povrchu. Z údajů mezi lety 1972 až 1977 bylo celkem určeno 28 měsíčních zemětřesení. Tato měsíční zemětřesení by sice nebyla dosti silná k tomu, aby posunula nábytek, ale tvrdé měsíční horniny vibrovaly několik minut, podstatně déle jako měkké horniny při zemětřeseních na Zemi. Příčina měsíčních zemětřesení zůstává neznámá, jedna hypotéza praví, že vibrace způsobují sesuvy půdy v kráterech. Ať už je zdroj jakýkoliv, tak budoucí měsíční budovy budou muset být postaveny tak, aby odolaly častému třesení. Na snímku z roku 1969 nahoře stojí astronaut Apolla 11 Buzz Aldrin vedle právě zapojeného lunárního seismometru a dívá se zpátky k lunárnímu přistávacímu modulu.

Štítky: Měsíc, Apollo 11, Moonquakes


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »