Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Překvapivě běžná měsíční zemetřesení

Uznání: Neil Armstrong, Apollo 11 Crew, GRIN, NASA

Pro je tolik měsíčních zemětřesení? Nedávno opakované analýzy záznamů ze seismometrů zanechaných na Měsíci v místech přistání Apolla ukázaly, že překvapivý počet měsíčních zemětřesení nastává do 30 kilometrů od povrchu. Z údajů mezi lety 1972 až 1977 bylo celkem určeno 28 měsíčních zemětřesení. Tato měsíční zemětřesení by sice nebyla dosti silná k tomu, aby posunula nábytek, ale tvrdé měsíční horniny vibrovaly několik minut, podstatně déle jako měkké horniny při zemětřeseních na Zemi. Příčina měsíčních zemětřesení zůstává neznámá, jedna hypotéza praví, že vibrace způsobují sesuvy půdy v kráterech. Ať už je zdroj jakýkoliv, tak budoucí měsíční budovy budou muset být postaveny tak, aby odolaly častému třesení. Na snímku z roku 1969 nahoře stojí astronaut Apolla 11 Buzz Aldrin vedle právě zapojeného lunárního seismometru a dívá se zpátky k lunárnímu přistávacímu modulu.

Štítky: Měsíc, Apollo 11, Moonquakes


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Rudí skřítci nad Rakouskem

Další informace »