Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Překvapivě běžná měsíční zemetřesení

Uznání: Neil Armstrong, Apollo 11 Crew, GRIN, NASA

Pro je tolik měsíčních zemětřesení? Nedávno opakované analýzy záznamů ze seismometrů zanechaných na Měsíci v místech přistání Apolla ukázaly, že překvapivý počet měsíčních zemětřesení nastává do 30 kilometrů od povrchu. Z údajů mezi lety 1972 až 1977 bylo celkem určeno 28 měsíčních zemětřesení. Tato měsíční zemětřesení by sice nebyla dosti silná k tomu, aby posunula nábytek, ale tvrdé měsíční horniny vibrovaly několik minut, podstatně déle jako měkké horniny při zemětřeseních na Zemi. Příčina měsíčních zemětřesení zůstává neznámá, jedna hypotéza praví, že vibrace způsobují sesuvy půdy v kráterech. Ať už je zdroj jakýkoliv, tak budoucí měsíční budovy budou muset být postaveny tak, aby odolaly častému třesení. Na snímku z roku 1969 nahoře stojí astronaut Apolla 11 Buzz Aldrin vedle právě zapojeného lunárního seismometru a dívá se zpátky k lunárnímu přistávacímu modulu.

Štítky: Měsíc, Apollo 11, Moonquakes


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kométa C/2017 T2 (PANSTARRS)

Další informace »