Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

K zániku odsouzená hvězda Eta Carinae

Uznání: J. Morse (Arizona State U.), K. Davidson (U. Minnesota) et al., WFPC2, HST, NASA

Eta Carinae může vybuchnout každou chvíli. Ale nikdo neví kdy, může top být příští rok nebo možná za milión let. Asi stonásobně větší hmotnost hvězdy Eta Carinae než je hmotnost Slunce ji činí výtečným kandidátem na plně rozvinutou supernovu. Historické záznamy opravdu ukazují, že asi před 150 lety Eta Carinae prošla nebvyklým vzplanutím, které z ní učinilo jednu z nejjasnějších hvězd na jižní obloze. Eta Carinae z mlhoviny Klíčová dírka je v současné době jedinou hvězdou, o které se předpokládá, že emituje přirozené laserové světlo. Tento snímek pořízený v roce 1996 je výsledkem důmyslných procedur zpracování obrazu navržených tak, aby v neobvyklé mlhovině kolem této končící hvězdy ukázaly nové podrobnosti. Nyní jsou jasně vidět dva charakteristické laloky horká centrální oblast a podivné radiální žíly. Laloky vyplňují pásy plynu a prachu, který absorbuje u středu emitované modré a ultrafialové světlo. Pro žíly zatím není vysvětlení. Umožní nám tyto stopy pochopit, jak vznikla mlhovina? A pomohou nám lépe určit, kdy Eta Carinae vybuchne?

Štítky: Mlhovina, Supernova, Eta Carinae


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »