Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

K zániku odsouzená hvězda Eta Carinae

Uznání: J. Morse (Arizona State U.), K. Davidson (U. Minnesota) et al., WFPC2, HST, NASA

Eta Carinae může vybuchnout každou chvíli. Ale nikdo neví kdy, může top být příští rok nebo možná za milión let. Asi stonásobně větší hmotnost hvězdy Eta Carinae než je hmotnost Slunce ji činí výtečným kandidátem na plně rozvinutou supernovu. Historické záznamy opravdu ukazují, že asi před 150 lety Eta Carinae prošla nebvyklým vzplanutím, které z ní učinilo jednu z nejjasnějších hvězd na jižní obloze. Eta Carinae z mlhoviny Klíčová dírka je v současné době jedinou hvězdou, o které se předpokládá, že emituje přirozené laserové světlo. Tento snímek pořízený v roce 1996 je výsledkem důmyslných procedur zpracování obrazu navržených tak, aby v neobvyklé mlhovině kolem této končící hvězdy ukázaly nové podrobnosti. Nyní jsou jasně vidět dva charakteristické laloky horká centrální oblast a podivné radiální žíly. Laloky vyplňují pásy plynu a prachu, který absorbuje u středu emitované modré a ultrafialové světlo. Pro žíly zatím není vysvětlení. Umožní nám tyto stopy pochopit, jak vznikla mlhovina? A pomohou nám lépe určit, kdy Eta Carinae vybuchne?

Štítky: Mlhovina, Supernova, Eta Carinae


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »