Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

K zániku odsouzená hvězda Eta Carinae

Uznání: J. Morse (Arizona State U.), K. Davidson (U. Minnesota) et al., WFPC2, HST, NASA

Eta Carinae může vybuchnout každou chvíli. Ale nikdo neví kdy, může top být příští rok nebo možná za milión let. Asi stonásobně větší hmotnost hvězdy Eta Carinae než je hmotnost Slunce ji činí výtečným kandidátem na plně rozvinutou supernovu. Historické záznamy opravdu ukazují, že asi před 150 lety Eta Carinae prošla nebvyklým vzplanutím, které z ní učinilo jednu z nejjasnějších hvězd na jižní obloze. Eta Carinae z mlhoviny Klíčová dírka je v současné době jedinou hvězdou, o které se předpokládá, že emituje přirozené laserové světlo. Tento snímek pořízený v roce 1996 je výsledkem důmyslných procedur zpracování obrazu navržených tak, aby v neobvyklé mlhovině kolem této končící hvězdy ukázaly nové podrobnosti. Nyní jsou jasně vidět dva charakteristické laloky horká centrální oblast a podivné radiální žíly. Laloky vyplňují pásy plynu a prachu, který absorbuje u středu emitované modré a ultrafialové světlo. Pro žíly zatím není vysvětlení. Umožní nám tyto stopy pochopit, jak vznikla mlhovina? A pomohou nám lépe určit, kdy Eta Carinae vybuchne?

Štítky: Mlhovina, Supernova, Eta Carinae


38. vesmírný týden 2024

38. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 9. do 22. 9. 2024. Měsíc je vidět celou noc a bude v úplňku. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno končí viditelnost planety Merkur. Aktivita Slunce je vysoká, došlo k velmi silným erupcím a není vyloučena jasnější polární záře. Čeká nás zajímavý zákryt hvězdy planetkou na dráze Jupiteru. Proběhla mise Polaris Dawn, soukromá mise na polární dráhu kolem Země, a navíc s výstupem do volného kosmu a nejvýše v historii. K ISS dorazila kosmická loď Sojuz MS-26 s tříčlennou dlouhodobou posádkou. Před 65 lety byla vypuštěna vědecká družice Vanguard 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmění Měsíce

Fotografie celku krátce před výstupem z plného stínu. Pro vysoký kontrast složeno ze tří různě exponovaných snímků.

Další informace »