Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

K zániku odsouzená hvězda Eta Carinae

Uznání: J. Morse (Arizona State U.), K. Davidson (U. Minnesota) et al., WFPC2, HST, NASA

Eta Carinae může vybuchnout každou chvíli. Ale nikdo neví kdy, může top být příští rok nebo možná za milión let. Asi stonásobně větší hmotnost hvězdy Eta Carinae než je hmotnost Slunce ji činí výtečným kandidátem na plně rozvinutou supernovu. Historické záznamy opravdu ukazují, že asi před 150 lety Eta Carinae prošla nebvyklým vzplanutím, které z ní učinilo jednu z nejjasnějších hvězd na jižní obloze. Eta Carinae z mlhoviny Klíčová dírka je v současné době jedinou hvězdou, o které se předpokládá, že emituje přirozené laserové světlo. Tento snímek pořízený v roce 1996 je výsledkem důmyslných procedur zpracování obrazu navržených tak, aby v neobvyklé mlhovině kolem této končící hvězdy ukázaly nové podrobnosti. Nyní jsou jasně vidět dva charakteristické laloky horká centrální oblast a podivné radiální žíly. Laloky vyplňují pásy plynu a prachu, který absorbuje u středu emitované modré a ultrafialové světlo. Pro žíly zatím není vysvětlení. Umožní nám tyto stopy pochopit, jak vznikla mlhovina? A pomohou nám lépe určit, kdy Eta Carinae vybuchne?

Štítky: Mlhovina, Supernova, Eta Carinae


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »