Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eta a Klíčová dírka v mlhovině Carina

Uznnání a copyright: Brad Moore

Na tomto barvité podrobném pohledu na slavnou hvězdotvornou oblast na jižní obloze, mlhovinu Carina (NGC 3372), je jih nahoře. Snímek pokrývá oblast kolem prašné mlhoviny Klíčová dírka (NGC 3324) ve středu snímku a zabírá asi 40 světelných let uvnitř větší mlhoviny Carina v odhadované vzdálenosti 7500 světelných let. Podobně jako severnější mlhovina Orion, tak i jasná mlhovina Carina je snadno vidět i pouhým okem. Ale výrazné barvy na tomto teleskopickém snímku jsou barvy namapované na základě tří expozic úzkopásmovými filtry, z nichž každý je určen k zaznamenání světla vyzařovaného specifickými atomy v plynné mlhovině. Síra je modrá, vodík zelený a kyslík červený. Mlhovina Carina je domovem mladých, extrémně hmotných hvězd, včetně záhadné proměnné Eta Carinae, což je hvězda s více jak 100 krát větší hmotností jak Slunce. Difračními paprsky zvýrazněná Eta je hned nahoru doprava (východně) od Klíčové dírky.

Štítky: Mlhovina Lodní záď, Mlhovina Klíčová dírka, Eta Carinae, Ngc3324, Ngc3372


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »