Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eta a Klíčová dírka v mlhovině Carina

Uznnání a copyright: Brad Moore

Na tomto barvité podrobném pohledu na slavnou hvězdotvornou oblast na jižní obloze, mlhovinu Carina (NGC 3372), je jih nahoře. Snímek pokrývá oblast kolem prašné mlhoviny Klíčová dírka (NGC 3324) ve středu snímku a zabírá asi 40 světelných let uvnitř větší mlhoviny Carina v odhadované vzdálenosti 7500 světelných let. Podobně jako severnější mlhovina Orion, tak i jasná mlhovina Carina je snadno vidět i pouhým okem. Ale výrazné barvy na tomto teleskopickém snímku jsou barvy namapované na základě tří expozic úzkopásmovými filtry, z nichž každý je určen k zaznamenání světla vyzařovaného specifickými atomy v plynné mlhovině. Síra je modrá, vodík zelený a kyslík červený. Mlhovina Carina je domovem mladých, extrémně hmotných hvězd, včetně záhadné proměnné Eta Carinae, což je hvězda s více jak 100 krát větší hmotností jak Slunce. Difračními paprsky zvýrazněná Eta je hned nahoru doprava (východně) od Klíčové dírky.

Štítky: Mlhovina Lodní záď, Mlhovina Klíčová dírka, Eta Carinae, Ngc3324, Ngc3372


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »