Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupa Velký vůz

Uznání a copyright: Noel Carboni

Velký vůz, dobře známý asterismus na severní obloze, je snadné rozeznat i když je dokonce hlavou dolů. Jasné hvězdy Velkého vozu, který je součástí většího souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major), se jmenují (zleva doprava kolem vozu) Dubhe, Merak, Phecda, Megrez, Alioth, Mizar/Alcor a Alkaid. Hvězdy v žádném souhvězdí pravděpodobně ovšem spolu nijak fyzicky nesouvisí. Zdá se ale, že jak většina hvězd Velkého vozu pluje vesmírem, tak překvapivě míří stejným směrem a tuto vlastnost sdílí i s dalšími hvězdami rozesetými po větší oblasti oblohy. Jejich změřený pohyb naznačuje, že všechny patří k nedaleké volně vázané hvězdokupě, o které se předpokládá, že je asi 75 světelných let daleko a měří asi 30 světelných let. Tato kupa se správněji nazývá jako pohybová hvězdokupa Velká medvědice.

Štítky: Hvězdokupa, Big dipper, Ursa major, Moving group


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »