Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupa Velký vůz

Uznání a copyright: Noel Carboni

Velký vůz, dobře známý asterismus na severní obloze, je snadné rozeznat i když je dokonce hlavou dolů. Jasné hvězdy Velkého vozu, který je součástí většího souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major), se jmenují (zleva doprava kolem vozu) Dubhe, Merak, Phecda, Megrez, Alioth, Mizar/Alcor a Alkaid. Hvězdy v žádném souhvězdí pravděpodobně ovšem spolu nijak fyzicky nesouvisí. Zdá se ale, že jak většina hvězd Velkého vozu pluje vesmírem, tak překvapivě míří stejným směrem a tuto vlastnost sdílí i s dalšími hvězdami rozesetými po větší oblasti oblohy. Jejich změřený pohyb naznačuje, že všechny patří k nedaleké volně vázané hvězdokupě, o které se předpokládá, že je asi 75 světelných let daleko a měří asi 30 světelných let. Tato kupa se správněji nazývá jako pohybová hvězdokupa Velká medvědice.

Štítky: Hvězdokupa, Big dipper, Ursa major, Moving group


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »