Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupa Velký vůz

Uznání a copyright: Noel Carboni

Velký vůz, dobře známý asterismus na severní obloze, je snadné rozeznat i když je dokonce hlavou dolů. Jasné hvězdy Velkého vozu, který je součástí většího souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major), se jmenují (zleva doprava kolem vozu) Dubhe, Merak, Phecda, Megrez, Alioth, Mizar/Alcor a Alkaid. Hvězdy v žádném souhvězdí pravděpodobně ovšem spolu nijak fyzicky nesouvisí. Zdá se ale, že jak většina hvězd Velkého vozu pluje vesmírem, tak překvapivě míří stejným směrem a tuto vlastnost sdílí i s dalšími hvězdami rozesetými po větší oblasti oblohy. Jejich změřený pohyb naznačuje, že všechny patří k nedaleké volně vázané hvězdokupě, o které se předpokládá, že je asi 75 světelných let daleko a měří asi 30 světelných let. Tato kupa se správněji nazývá jako pohybová hvězdokupa Velká medvědice.

Štítky: Hvězdokupa, Big dipper, Ursa major, Moving group


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »