Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koruna Slunce

Uznání a copyright: (C2002) Wendy Carlos & Jonathan Kern (all rights reserved)

Pohled na rozsáhlou vnější atmosféru Slunce neboli koronu při úplné slunečním zatmění je povnášející a inspirativní. Ovšem jemné stíny a třpytivé útvary korony, které okouzlují oko rozsahem jasností více jak 10000 k 1 je činí notoricky obtížné k zachycení na fotografii. Ale i tak se tato pětivteřinová expozice velice blíží zjevení koruny Slunce v celé své slávě. Barevný snímek pořídila k tomu zvláště postavená koronální kamera a dalekohled při úplném zatmění 4. prosince z Messiny v Jižní Africe. Kamera je navržena s přesně vyrobeným filtrem, jehož hustota, nebo schopnost tlumit světlo se výrazně snižuje s rostoucí vzdáleností od středu filtru. Tak se vyrovnává rozdíl mezi jasnější vnitřní částí korony u okraje Slunce a mnohem slabšími vnějšími oblastmi. Skvrnka ve středu snímku odpovídá kalibračnímu okénku vystředěnému na zatmělé Slunce.

Štítky: Sluneční zatmění, Sluneční korona, Camera


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »