Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 17: Poslední na Měsíci

Uznání: Apollo 17, NASA (Image scanned by Kipp Teague)

V prosinci 1972 strávili astronauté Apolla 17 Eugene Cernan a Harrison Schmitt asi 75 hodin na Měsíci v údolí Taurus-Littrow, zatímco jejich kolega Ronald Evans jim obíhal nad hlavou. Tento snímek Cernana s americkou vlajkou v pozadí a s deštníkovitou vysokoziskovou anténou lunar roveru pořídil Schmitt na začátku jejich třetí a poslední vycházky na měsíčním povrchu. V pozadí leží nápadné pohoří zvané Jižní masív a v cernanově přilbě se zrcadlí schmidtův odraz. Posádka Apolla 17 se vrátila se 110 kilogramy vzorků hornin a půdy, více než z kteréhokoliv jiného místa přistání. A po třiceti letech jsou Cernan a Schmitt pořád posledními, kteří kráčeli po Měsíci.

Štítky: Měsíc, Apollo 17, Měsíční povrch


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »