Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 17: Poslední na Měsíci

Uznání: Apollo 17, NASA (Image scanned by Kipp Teague)

V prosinci 1972 strávili astronauté Apolla 17 Eugene Cernan a Harrison Schmitt asi 75 hodin na Měsíci v údolí Taurus-Littrow, zatímco jejich kolega Ronald Evans jim obíhal nad hlavou. Tento snímek Cernana s americkou vlajkou v pozadí a s deštníkovitou vysokoziskovou anténou lunar roveru pořídil Schmitt na začátku jejich třetí a poslední vycházky na měsíčním povrchu. V pozadí leží nápadné pohoří zvané Jižní masív a v cernanově přilbě se zrcadlí schmidtův odraz. Posádka Apolla 17 se vrátila se 110 kilogramy vzorků hornin a půdy, více než z kteréhokoliv jiného místa přistání. A po třiceti letech jsou Cernan a Schmitt pořád posledními, kteří kráčeli po Měsíci.

Štítky: Měsíc, Apollo 17, Měsíční povrch


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »