Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubble rozeznal expirační datum zeleného sýra na Měsíci

Credit: Ranger Project, NASA

Astronomové s využitím nové kamery Hubblova kosmického dalekohledu potvrdili, že Měsíc je ze zeleného sýra. Klíčovým vodítkem bylo přečtení data vyznačujícího, po kterém se Měsíc může zkazit. Stále ale zůstává sporné, zda se přečtené datum vztahuje k nejzazšímu dni prodeje, nebo je to expirační datum. "Opatrnosti nezbývá, a tak bychom měli Měsíc spořádat do zítřka", radil tiskový mluvčí. Veselého apríla vám přeji lidi z APODu.
Snímek nahoře (mírně pozměněný) byl ve skutečnosti pořízen v roce 1965 sondou Ranger 9, pár minut před dopadem. Populární mýtus o Měsíci ze zeleného sýra lze vystopovat až skoro 500 let do minulosti. Historicky byl používán v kontextu, kdy bylo zřejmé že je to nesmysl, takže ani ti vyvedení aprílem tomu nebudou věřit.

Štítky: Měsíc, Green Cheese myth


15. vesmírný týden 2021

15. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 4. do 18. 4. 2021. Měsíc bude v pondělí v novu, objeví se na večerní obloze. Tu stále okupuje Mars v souhvězdí Býka. Ráno nad jihovýchodem pomalu vychází Saturn a Jupiter. Vrtulníček Ingenuity při testu před prvním pokusem o vzlet zaznamenal problém a přípravy se prodlouží. Na ISS je dočasně desetičlenná posádka, než se v sobotu vrátí na Zemi trojice kosmonautů v lodi Sojuz MS-17. Před šedesáti roky začala historie pilotované kosmonautiky, když Jurij Alexejevič Gagarin obletěl Zemi v lodi Vostok 1.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

kométa C/2020 R4 Atlas

kométa C/2020 R4 Atlas

Další informace »