Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubble rozeznal expirační datum zeleného sýra na Měsíci

Credit: Ranger Project, NASA

Astronomové s využitím nové kamery Hubblova kosmického dalekohledu potvrdili, že Měsíc je ze zeleného sýra. Klíčovým vodítkem bylo přečtení data vyznačujícího, po kterém se Měsíc může zkazit. Stále ale zůstává sporné, zda se přečtené datum vztahuje k nejzazšímu dni prodeje, nebo je to expirační datum. "Opatrnosti nezbývá, a tak bychom měli Měsíc spořádat do zítřka", radil tiskový mluvčí. Veselého apríla vám přeji lidi z APODu.
Snímek nahoře (mírně pozměněný) byl ve skutečnosti pořízen v roce 1965 sondou Ranger 9, pár minut před dopadem. Populární mýtus o Měsíci ze zeleného sýra lze vystopovat až skoro 500 let do minulosti. Historicky byl používán v kontextu, kdy bylo zřejmé že je to nesmysl, takže ani ti vyvedení aprílem tomu nebudou věřit.

Štítky: Měsíc, Green Cheese myth


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »