Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nepřetržitý dohled SOHO nad Sluncem

Uznání: SOHO Consortium, ESA, NASA
Image Montage: Steele Hill (GSFC)

Tento týden před deseti lety vypuštěná sluneční observatoř SOHO (the SOlar and Heliospheric Observatory) se stále těší nepřerušovanému pohledu na Slunce. Dvanáct přístrojů pro pozorování Slunce na palubě zkoumalo vnitřní strukturu Slunce, rozsáhlou sluneční atmosféru i sluneční vítr a objevilo přes 1000 komet z pozorohudné oběžné dráhy kolem bodu vzdáleného asi 1,5 miliónu kilometrů od Země směrem ke Slunci. V tomto místě známém jako Lagrangův bod se gravitační vlivy Země a Slunce vyrovnávají. Řídící středisko SOHO je v Goddardově středisku kosmických letů NASA v Greenbeltu, Maryland a týmy vědeckých přístrojů jsou rozmístěny po celém světě. Provoz se plánuje do března 2007, aby bylo možné studovat celý 11 letý sluneční cyklus. Tato barevná montáž představuje příspěvky od přístrojů na SOHO. Šťastné desáté výročí SOHO!

Štítky: Slunce, SOHO, Lagrangian point


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »