Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nepřetržitý dohled SOHO nad Sluncem

Uznání: SOHO Consortium, ESA, NASA
Image Montage: Steele Hill (GSFC)

Tento týden před deseti lety vypuštěná sluneční observatoř SOHO (the SOlar and Heliospheric Observatory) se stále těší nepřerušovanému pohledu na Slunce. Dvanáct přístrojů pro pozorování Slunce na palubě zkoumalo vnitřní strukturu Slunce, rozsáhlou sluneční atmosféru i sluneční vítr a objevilo přes 1000 komet z pozorohudné oběžné dráhy kolem bodu vzdáleného asi 1,5 miliónu kilometrů od Země směrem ke Slunci. V tomto místě známém jako Lagrangův bod se gravitační vlivy Země a Slunce vyrovnávají. Řídící středisko SOHO je v Goddardově středisku kosmických letů NASA v Greenbeltu, Maryland a týmy vědeckých přístrojů jsou rozmístěny po celém světě. Provoz se plánuje do března 2007, aby bylo možné studovat celý 11 letý sluneční cyklus. Tato barevná montáž představuje příspěvky od přístrojů na SOHO. Šťastné desáté výročí SOHO!

Štítky: Slunce, SOHO, Lagrangian point


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »