Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mozaika Krabí mlhoviny z HST

Uznání: NASA, ESA, J. Hester, A. Loll (ASU)

Krabí mlhovina katalogizovaná jako M1 je první objektem ze slavného seznamu Charlese Messiera věcí, které nejsou kometami. O tomto kosmickém krabovi se nyní ví, že je to zbytek supernovy, rozpínající se oblak trosek ze smrtící exploze hmotné hvězdy. Světlo z této hvězdné katastrofy astronomové poprvé spatřili na planetě Zemi v roce 1054. Tato mozaika z Hubblova kosmického dalekohledu se skládá z 24 expozic pořízených v říjnu 1999, lednu 2000 a prosinci 2000 a zabírá zhruba šest světelných let. Barvy ve spletitých vláknech v mračnu trosek stopují světlo emitované atomy vodíku, kyslíku a síry. Strašidelná modrá vnitřní zář emitují vysokoenergetické elektrony urychlované pulsarem ve středu Krabí mlhoviny. Pulsar je jedním z nejexotičtějších objektů, který moderní astronomové znají, je to neutronová hvězda, rotující zbytek zhrouceného jádra hvězdy. Krabí mlhovina se nachází asi 6 500 světelných let daleko v souhvězdí Býka (Taurus).

Štítky: Zbytek supernovy, Krabí mlhovina, Pulsar, M1


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »