Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mírně pod rovinou Saturnových prstenců

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Na oběžné dráze Saturnu se nezapomeňte dívat na úžasné superpozice měsíců, prstenců a stínů. Jeden z takových malebných pohledů se nedávno naskytnul kosmické sondě Cassini, která nyní obíhá Saturn. Když se sonda Cassini minulý únor dívala mírně pod rovinu rozsáhlých prstenců, tak zachytila druhý největší měsíc Saturnu, Rheu. U okrajů prstenců jsou vidět jako uhel černé mezery. Ledový měsíc posetý krátery protíná stín Saturnova prstence F. Cassini má v plánu odesílat zpět snímky z oběžné dráhy Saturnu přinejmenším do roku 2008.

Štítky: Saturn, Rhea, Ring plane


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »