Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Aljaškou

Uznání: Joshua Strang, USAF, Wikipedia

Výše než nejvyšší hory, výše než nejvyšší letadla se nachází království polárních září. Polární záře jen zřídkakdy sahají pod 60 kilometrů, ale nahoru mohou dosahovat až do 1000 kilometrů. Světlo polárních září pochází ze sluneční rázové vlny, která způsobuje, že energetické elektrony a protony narážejí do molekul zemské atmosféry. Při pohledu z vesmíru jsou polární záře celkově vidět jako kružnice kolem zemských magnetických pólů. Digitálně zpracovaná fotografie nahoře byla pořízena v lednu 2005 a ukazuje nádhernou severní polární záři (aurora borealis) nad zmrzlou krajinou Medvědího jezera na Aljašce v USA. Snímek nahoře zvítězil v hlasování Wikipedia Commons jako snímek roku 2006.

Štítky: Polární záře, Alaska, Bear Lake


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »