Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protonová polární záře

Uznání: IMAGE Satellite, NASA

Z čeho se skládají polární záře? Většinu polárních září způsobuje sluneční vítr, který vzbuzuje elektrony, které jsou přiváděny dolů zemským magnetickým polem. Tyto elektrony narážejí do molekul vzduchu a uvolňují další elektrony, které potom po znovuzachycení září. Ovšem někdy jsou polární záře tvořeny převážně těžšími protony, které dopadají k Zemi a způsobují energetičtější podívanou se silnou ultrafialovou emisí. Nahoře je v ultrafialovém světle vidět protonová polární záře zachycená družicí IMAGE, jak obepíná jako prstenec severní magnetický pól planety Země. Většina elektronů a protonů nikdy nedoletí k Zemi, aby vyvolaly polární záři, protože jsou už ve velké vzdálenosti zcela odkloněny magnetickým polem Země. Jasná skvrna v aurorálním prstenci ukazuje zvlášť hlubokou trhlinu v zemském magnetickém poli, kde mohly protony protékat podél dočasně spojených oblastí mezi Sluncem a Zemí poměrně nestíněné, až narazily do zemské ionosféry.

Štítky: Polární záře, Proton


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »