Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protonová polární záře

Uznání: IMAGE Satellite, NASA

Z čeho se skládají polární záře? Většinu polárních září způsobuje sluneční vítr, který vzbuzuje elektrony, které jsou přiváděny dolů zemským magnetickým polem. Tyto elektrony narážejí do molekul vzduchu a uvolňují další elektrony, které potom po znovuzachycení září. Ovšem někdy jsou polární záře tvořeny převážně těžšími protony, které dopadají k Zemi a způsobují energetičtější podívanou se silnou ultrafialovou emisí. Nahoře je v ultrafialovém světle vidět protonová polární záře zachycená družicí IMAGE, jak obepíná jako prstenec severní magnetický pól planety Země. Většina elektronů a protonů nikdy nedoletí k Zemi, aby vyvolaly polární záři, protože jsou už ve velké vzdálenosti zcela odkloněny magnetickým polem Země. Jasná skvrna v aurorálním prstenci ukazuje zvlášť hlubokou trhlinu v zemském magnetickém poli, kde mohly protony protékat podél dočasně spojených oblastí mezi Sluncem a Zemí poměrně nestíněné, až narazily do zemské ionosféry.

Štítky: Polární záře, Proton


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »