Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Retrográdní Mars

Uznání a copyright: Tunc Tezel

Proč by se nám mělo zdát, že se Mars pohybuje pozpátku? Zdánlivý pohyb Marsu na pozemské obloze většinou nastává v jednom směru, pohybuje se pomalu, ale trvale před mnohem vzdálenějšími hvězdami. Ale asi každé dva roky prochází Země na své dráze okolo Slunce kolem Marsu. Při posledním takovém průchodu v srpnu se Mars jevil zvlášť velký a jasný. Tou dobou se Mars na obloze také zdánlivě pohyboval pozpátku a tento jev se nazývá retrográdní pohyb. Na obrázku nahoře je série snímků digitálně poskládaných na sebe tak, aby obrazy všech hvězd splývaly. Je vidět, že Mars dělá na obloze smyčku. Na vrcholu smyčky Země prošla kolem Marsu a retrográdní pohyb byl největší. Retrográdní pohyb lze též pozorovat u jiných planet sluneční soustavy. Opravdovou náhodou tečkovaná čára vpravo od středu obrázku patří Uranu, který dělá totéž.

Štítky: Mars, Retrograde motion


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »