Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jas umělé noční oblohy

Uznání a copyright: P. Cinzano et al., DMSP Satellites, RAS

Kam zmizely všechny slaboučké hvězdy? Na mnoha místech na Zemi, zejména ve velkých městech, se noční obloha redukovala z fascinující podívané na stovky hvězd na difuzní záři přes niž je vidět jen hrstka hvězd. Mapa nahoře ukazuje výskyt poměrného světelného znečištění na celé Zemi. Příčinou znečištění je umělé světlo, odrážející se od molekul a aerosolů v atmosféře. Červeně vybarvené části na východě Spojených států a v Západní Evropě mají devítinásobnou umělou záři noční oblohy než je na přirozené obloze. V oranžových nebo červených oblastech se už není viditelný středový pás naší Galaxie Mléčné dráhy. Mezinárodní sdružení tmavé oblohy International Dark Sky Association navrhuje běžné typy světel, které způsobují poměrně malé světelné zněčištění.

Štítky: Země, Light pollution


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »