Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozeklané kopce na jupiterově Kalistu

Uznání: Galileo Project, Arizona State University, JPL, NASA

Proč má jupiterův měsíc Kalisto neobvyklé rozeklané kopce? Tato záhada vyšla najevo poté, co automatická sonda Galileo, jenž je od roku 1995 na oběžné dráze kolem Jupitera, prolétla v květnu kolem tohoto tmavého měsíce. Pořízené snímky měly dosud nejvyšší rozlišení získané u jupiterova měsíce: lze rozlišit objekty o rozměru pouhé 3 metry. Podivné krajiny na snímku nahoře mají oblasti bohaté na ostré násypy vysoké asi 100 metrů. Pravděpodobná hypotéza jejich vzniku praví, že tyto kopce jsou z materiálu vyvrženého před miliardami let ničivým impaktem. Oblast na nižším z vložených snímků zjevně prošla obdobím poměrně velké ledové eroze, kde tmavá hornina vyplnila některé oblasti mezi kopci. NASA nedávno dala zelenou sondě Galileo, aby pokračovala v průletech kolem jupiterových měsíců až do roku 2003, kdy svou pouť zakončí spektakulárním ponořením do jupiterovy atmosféry.

Štítky: Jupiter, Callisto


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »