Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozeklané kopce na jupiterově Kalistu

Uznání: Galileo Project, Arizona State University, JPL, NASA

Proč má jupiterův měsíc Kalisto neobvyklé rozeklané kopce? Tato záhada vyšla najevo poté, co automatická sonda Galileo, jenž je od roku 1995 na oběžné dráze kolem Jupitera, prolétla v květnu kolem tohoto tmavého měsíce. Pořízené snímky měly dosud nejvyšší rozlišení získané u jupiterova měsíce: lze rozlišit objekty o rozměru pouhé 3 metry. Podivné krajiny na snímku nahoře mají oblasti bohaté na ostré násypy vysoké asi 100 metrů. Pravděpodobná hypotéza jejich vzniku praví, že tyto kopce jsou z materiálu vyvrženého před miliardami let ničivým impaktem. Oblast na nižším z vložených snímků zjevně prošla obdobím poměrně velké ledové eroze, kde tmavá hornina vyplnila některé oblasti mezi kopci. NASA nedávno dala zelenou sondě Galileo, aby pokračovala v průletech kolem jupiterových měsíců až do roku 2003, kdy svou pouť zakončí spektakulárním ponořením do jupiterovy atmosféry.

Štítky: Jupiter, Callisto


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »