Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozeklané kopce na jupiterově Kalistu

Uznání: Galileo Project, Arizona State University, JPL, NASA

Proč má jupiterův měsíc Kalisto neobvyklé rozeklané kopce? Tato záhada vyšla najevo poté, co automatická sonda Galileo, jenž je od roku 1995 na oběžné dráze kolem Jupitera, prolétla v květnu kolem tohoto tmavého měsíce. Pořízené snímky měly dosud nejvyšší rozlišení získané u jupiterova měsíce: lze rozlišit objekty o rozměru pouhé 3 metry. Podivné krajiny na snímku nahoře mají oblasti bohaté na ostré násypy vysoké asi 100 metrů. Pravděpodobná hypotéza jejich vzniku praví, že tyto kopce jsou z materiálu vyvrženého před miliardami let ničivým impaktem. Oblast na nižším z vložených snímků zjevně prošla obdobím poměrně velké ledové eroze, kde tmavá hornina vyplnila některé oblasti mezi kopci. NASA nedávno dala zelenou sondě Galileo, aby pokračovala v průletech kolem jupiterových měsíců až do roku 2003, kdy svou pouť zakončí spektakulárním ponořením do jupiterovy atmosféry.

Štítky: Jupiter, Callisto


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »