Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uran: Skloněná planeta

Uznání: Voyager 2 Team, NASA

Uran je po Jupiteru a Saturnu třetí největší planetou v naší Sluneční soustavě. Uran se skládá většinou z horniny a ledu, ale má tlustou vodíkovou a héliovou atmosféru. Modrý odstín atmosféry Urana pochází od malého množství metanu, jenž především absorbuje červené světlo. Tento snímek byl pořízen kosmickou sondou Voyager 2 v roce 1986, což je dosud jediná sonda, která Uran navštívila. Uran má mnoho měsíců a soustavu prstenců. Na rozdíl od Venuše má Uran natolik skloněnou osu rotace, že někdy míří skoro na Slunce. Zůstává astronomickou záhadou, proč je osa Urana tak nakloněná. Uran a Neptun jsou si docela podobné, Uran je sice o něco větší ale zato méně hmotný.

Štítky: Sluneční soustava, Uran


42. vesmírný týden 2024

42. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 10. do 20. 10. 2024. Měsíc bude v úplňku, potká Saturn a Neptun a v sobotu je téměř v Plejádách. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, téměř celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je vysoká. Na večerní obloze je jasná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX dostala povolení k opětovným startům raket Falcon 9 a v sobotu dostala náhle povolení také k 5. testu Super Heavy Starship, čehož hned v neděli náležitě využila. Přepisuje se historie, když raketový stupeň dosedl zpět na startovní věž. Před 35 lety se k Jupiteru vydala sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS)

Foto zo 14.10.2024 približne o 19:24. Tesne pred západom kométy sa aspoň na chvíľu vytvorila diera v oblačnosti.

Další informace »