Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uran: Skloněná planeta

Uznání: Voyager 2 Team, NASA

Uran je po Jupiteru a Saturnu třetí největší planetou v naší Sluneční soustavě. Uran se skládá většinou z horniny a ledu, ale má tlustou vodíkovou a héliovou atmosféru. Modrý odstín atmosféry Urana pochází od malého množství metanu, jenž především absorbuje červené světlo. Tento snímek byl pořízen kosmickou sondou Voyager 2 v roce 1986, což je dosud jediná sonda, která Uran navštívila. Uran má mnoho měsíců a soustavu prstenců. Na rozdíl od Venuše má Uran natolik skloněnou osu rotace, že někdy míří skoro na Slunce. Zůstává astronomickou záhadou, proč je osa Urana tak nakloněná. Uran a Neptun jsou si docela podobné, Uran je sice o něco větší ale zato méně hmotný.

Štítky: Sluneční soustava, Uran


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »