Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uran: Skloněná planeta

Uznání: Voyager 2 Team, NASA

Uran je po Jupiteru a Saturnu třetí největší planetou v naší Sluneční soustavě. Uran se skládá většinou z horniny a ledu, ale má tlustou vodíkovou a héliovou atmosféru. Modrý odstín atmosféry Urana pochází od malého množství metanu, jenž především absorbuje červené světlo. Tento snímek byl pořízen kosmickou sondou Voyager 2 v roce 1986, což je dosud jediná sonda, která Uran navštívila. Uran má mnoho měsíců a soustavu prstenců. Na rozdíl od Venuše má Uran natolik skloněnou osu rotace, že někdy míří skoro na Slunce. Zůstává astronomickou záhadou, proč je osa Urana tak nakloněná. Uran a Neptun jsou si docela podobné, Uran je sice o něco větší ale zato méně hmotný.

Štítky: Sluneční soustava, Uran


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »