Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars vycházející za Sloní skálou

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics)

Včera asi v 10 hodin světového času kolem sebe prošly Mars a Země nejblíže za skoro 60 000 let. Nápadně červený Mars je po západu slunce nejjasnějším objektem na východní obloze. Nejlepší výhled na Mars budou ovšem i nadále mít automatické sondy, které nyní obíhají kolem Marsu: Mars Global Surveyor a Mars Odyssey. Nynější přiblížení zavdalo příležitost k vypuštění čtyř nových kosmických sond k Marsu, z nichž některé počátkem příštího roku vysadí přistávací moduly a pravděpodobně nám zpátky odešlou ještě úžasnější obrázky našeho planetárního souseda. Na snímku nahoře je vyfotografovaný Mars, jak vychází na jihovýchodě za Sloní skálou ve státním parku Údolí ohně v Nevadě v USA.

Štítky: Mars, Elephant Rock


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »